Papež: Nemluvit s Otcem, nedokážu-li mluvit s bratrem

12.6.2014 

Ježíš nás učí tři kritéria, která nám umožňují překonávat konflikty mezi sebou. Jsou to realismus, koherence a synovství, řekl papež František v homilii při dnešní eucharistii v kapli Domu sv. Marty.

Jaká má být naše vzájemná láska podle Ježíše? Papež ve svém kázání vysvětloval dnešní evangelium (Mt 5,20-26), které podává Pánův výklad přikázání „Nezabiješ“. „Ježíš – poznamenal papež - nám říká, že bližního máme mít rádi nikoli jako farizeové, kteří nebyli koherentní a vytvářeli si množství myšlenkových odstínů, protože si počínali jako ideologové. Jejich postojem k bližnímu nebyla láska, nýbrž lhostejnost. Ježíš nám podává tři kritéria:

Prvním je kriterium realismu, zdravého realismu. Máš-li něco proti druhému a nemůžeš dosáhnout a najít řešení, dohodněte se spolu, »dohodni se rychle se svým protivníkem, dokud jsi na cestě« (Mt 5,25). Nebude to ideál, ale dohoda je dobrá věc. To je realismus.

„To je snaha o dosažení dohody,“ pokračoval papež, „třebaže ji někteří považují za příliš neotesanou. Aby se totiž dosáhlo různých věcí, je třeba se dohodnout. Každý učiní určitý krok a alespoň je mír. Někdy velmi provizorní, ale dohodnutý. Ježíš – dodal papež – k nám promlouvá také o schopnosti dohodnout se spolu a překonat spravedlnost farizeů, učitelů Zákona a takovýchto lidí. Nastávají různé lidské situace a tak zatímco jsme na cestě, dohodněme se a zastavme nenávist a boj mezi sebou.“ Druhým kriteriem, které nám Ježíš podává, je kriterium pravdy. Papež v této souvislosti zmínil, že „očernit druhého, znamená zabít ho, protože kořenem je tatáž nenávist. Je to zabití jiným způsobem: řečmi, pomluvou, tupením. Ježíš nás varuje: „řekne-li někdo o bratru, že je hlupák, zabíjí ho, protože má nenávistný kořen“:

I dnes si myslíme, že nezabít bratra znamená jej nezabít, ale není tomu tak. Nezabít znamená neurážet jej. Urážka vzniká z téhož kořene, totiž z nenávisti. Nezabíjíš-li svého nepřítele a nemáš-li nenávist k svému bratru, pak jej ani neurážej. Avšak snaha urazit je mezi námi velmi rozšířeným zvykem. Jsou lidé, kteří mají velice působivou schopnost vyjadřovat svoji zášť vůči druhému květnatými urážkami. A to je zlé! Spílání, osočování.. Nikoli! Buďme realisty. Mějme kriterium realismu, kriterium koherence, tedy nezabíjet a neurážet.

Třetím kriteriem, které nám podává Ježíš, řekl dále papež, je „kriteriem synovství. Nemáš-li, nemáme-li zabíjet bratra – řekl – pak proto, že je bratrem, to znamená, že máme téhož Otce. Nemohu jít za Otcem, pokud nejsem smířen se svým bratrem. „Nemluvme proto s Otcem, dokud jsme se nesmířili se svým bratrem – vybízel František – nebo se alespoň dohodněme“:

Nemluvit s Otcem bez toho, že bychom se smířili se svým bratrem. Tři kriteria: realismus, koherence, tedy nezabíjet, ani neurážet, protože kdo uráží, zabíjí. A kriterium synovství: nemluvit s Otcem, nedokážu-li mluvit se svým bratrem. A v tom spočívá dokonalejší spravedlnost než je ta učitelů Zákona a farizeů. Není to snadný program. Je to však cesta, kterou nám Ježíš ukazuje, abychom se po ní vydali. Prosme Jej o milost postupovat vpřed v pokoji mezi sebou, jak za pomoci dohody, tak vždycky také koherentně a v duchu synovství.

Končil papež František dnešní ranní kázání v Domu sv. Marty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.