Papež: Svět bez dialogu se dusí

16.6.2014 

V římské čtvrti Zátibeří v neděli večer papeže Františka, navzdory hrozícím bouřkám, očekával pestrobarevný tisícový zástup. Stáli v něm také nemocní a chudí lidé, emigranti, uprchlíci z Lampedusy. Těm všem se věnuje laická komunita Sant´Egidio, která Petrova nástupce pozvala do svého sídla. Dalších tisíc lidí, zejména seniorů, bezdomovců a zástupců různých hnutí a náboženství, papeže vítalo v bazilice Panny Marie. František po tiché modlitbě před mariánskou ikonou Matky Boží slitovné vyslechl zakladatele komunity a italského historika Andreu Riccardiho. A poté již následovalo několik svědectví.

Syrsko-pravoslavný biskup Damašku, Jean Kawak, vyprávěl o osudu svého lidu, „uvězněného ve zlu”, a prosil o výraznější mírové úsilí. Devadesátiletá paní mluvila o “skartační společnosti”, mladá žena o periferii, odkud pochází. A vystoupili také zástupci dalších „znevýhodněných” kategorií – nezaměstnaných lidí, nositelů zdravotního postižení, romského etnika, přistěhovalců. Papež ve své odpovědi poukázal na spiritualitu italské komunity, která spočívá v naslouchání Božímu slovu a modlitbě.

Modlitba chrání anonymního městského člověka před pokušením, která mohou ohrožovat také nás: protagonismus, okolo něhož se točí všechno, lhostejnost a sebelitování.”

Kdo naslouchá Božímu slovu, vidí Pána a vidí druhé, pokračoval papež František.

Také vy jste se naučili vidět druhé, zejména v chudých. Přeji vám, abyste žili životem, kde se mísí ten, kdo pomáhá, s tím, komu je pomáháno. Pozornost pozvolna přestává být pozorností a stává se setkáním, objetím: mísí se ti, kdo pomáhají, s těmi, kterým je pomáháno. Kdo je protagonistou? Oba anebo lépe řečeno: objetí.

“Buďte a zůstaňte komunitou spolu s chudými”, vyzýval dále papež a vyslovil potěšení nad tím, že vidí množství starých lidí. “Zacházení se starými a s dětmi je indikátorem kvality společnosti”, dodal a opětovně nastínil smutný scénář “skartační společnosti”.

Co neprodukuje, to se zahodí. A dnes je krize tak veliká, že se odepisují i mladí. (…)To se děje dnes v této unavené Evropě. (…). V Evropě, které se unavila, nezestárla, je unavená. Neví, co dělat.

Musíme Evropě pomoci, aby omládla a našla své kořeny, vybízel Svatý otec. A také chudí lidé jsou v určitém smyslu „nárožním kvádrem“ při budování této společnosti, dodal.

Bohužel, spekulativní ekonomie je dnes činí ještě chudšími a zbavuje je podstatného, bydlení a práce. To je nepřijatelné! Kdo žije solidaritu, nepřijímá to a jedná. Slovo solidarita by mnozí chtěli vyškrtnout ze slovníku, protože určité kultuře připadá jako nadávka. Nikoli! Solidarita je křesťanské slovo!“

“Je zapotřebí více modlitby a více dialogu”, zněla papežova závěrečná výzva v bazilice Panny Marie v Zátibeří. “Svět se bez dialogu dusí. Dialog je však možné začít jedině od vlastní totožnosti. Nemohu se tvářit jako bych měl kvůli dialogu jinou identitu”, zdůraznil papež František.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže ke komunitě Sant´Egidio je ZDE

Poté pěšky odešel do nedalekého sídla komunity Sant´Egidio na stejnojmenném náměstí. Ještě předtím však spatra dodal:

Hodně se modlete. Ve světě potřebujeme modlitbu – za mír, za potřebné, za nové chudé, za národy, které válčí a ty, které válkou trpí. Modlitba je zbraň, kterou se můžeme dotýkat Božího srdce. Budeme-li se modlit, On nás vyslechne. Svěřuji vás modlitbě, za chudé a za pokoj.”

Komunita Sant´Egidio od svého vzniku pěstuje ekumenický i mezináboženský dialog. Včerejšího setkání se proto mimo jiné účastnila také delegace římské židovské obce. Její předseda Riccardo Pacifici papeži Františkovi předal oficiální pozvání k návštěvě římské synagogy.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.