Petrův nástupce: Finanční trhy mají národům sloužit, nikoli nad nimi panovat

16.6.2014 

Příležitost vyslovit se k zásadní otázce sociální rovnosti bylo pro Petrova nástupce dnešní setkání s účastníky sympozia pořádaného v Římě Papežskou radou Iustitia et Pax a věnovaného problematice finančních investic. Studijního sympozia o dopadu investic, jak zmínil ve své promluvě papež František, se účastnili také představitelé římské kurie. Zodpovědný investor, řekl papež, je si vědom existence závažných nerovností, hlubokých sociálních rozdílů a tíživých nevýhod, do nichž jsou uvrhovány celé národy.

Takový investor se obrací k finančním institucím, které používají zdroje k prosazování ekonomického a sociálního rozvoje chudého obyvatelstva a investují za účelem uspokojení základních potřeb, tedy do zemědělství, do přístupu k vodě, do důstojného bydlení za dostupné ceny, jakož i do primárních služeb zdravotnictví a školství.

Máme velice zapotřebí - řekl dále papež s užitím myšlenky z knihy kardinála Müllera Chudá pro chudé, poslání církve - poznat krásnou pravdu o původní spojitosti mezi profitem a solidaritou, existenci plodné cirkulace mezi zisky a dary. Úkolem křesťanů je objevit, žít a zvěstovat všem tuto cennou a původní jednotu profitu a solidarity. Je důležité, aby etika našla svoje místo ve finančnictví a trhy se daly do služeb zájmu národů a obecného blaha lidstva, pokračoval papež:

Nemůžeme již déle tolerovat, aby finanční trhy panovaly nad osudy národů, místo aby sloužily jejich potřebám, anebo aby někteří za pomoci spekulativního finančnictví prosperovali, zatímco mnozí trpěli tíživými konsekvencemi takovéhoto počínání. Technologická inovace urychlila finanční transakce, ale toto urychlení má svůj smysl do té míry, v jaké dokáže lépe sloužit obecnému dobru. Zvláště spekulování s cenami potravin je skandálem, který má vážné důsledky na dostupnost potravy pro ty nejchudší. Je naléhavé, aby se vlády celého světa přičinily o rozvoj mezinárodního rámce prosazujícího investiční trhy, který budou mít vysoký sociální dopad a budou čelit skartační ekonomii a ekonomii exkluse.

V závěru své promluvy papež zmínil dnešní liturgickou připomínku sv. Juliány a Quirica, matky se synem, kteří se vzdali majetku a šli vstříc mučednictví. „Společně prosme Pána, končil Petrův nástupce, aby nám pomohl nikdy nezapomenout na prchavost pozemských dober a zasazovat se za obecné dobro upřednostňováním chudých a slabých.“

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.