Ve Vietnamu stoupá počet kněží a řeholnic, chystá se otevření Katolické univerzity

12.7.2014 

Bez ohledu na četná omezení, která jsou komunistickým režimem nakládána na katolickou církev ve Vietnamu, stále v této zemi roste počet katolíků i povolání ke kněžství a zasvěcenému životu. Tamější společenství věřících, které čítá 7% z 80 milionů obyvatel, tj. necelých 6 milionů, má 3000 tisíce seminaristů. „Povolání rostou díky rodinám, které horlivě žijí víru. Lze říci, že obtíže posílily jejich vztah k Pánu“ – domnívá se arcibiskup Paul Bùi Văn Ðoc.

Ordinář arcidiecéze Ho Či Min zdůrazňuje příklad, jaký nachází mládež doma. „Jejich matky a otcové se denně účastní mše, kladou Boha do středu svého dne a předávají dětem od nejútlejšího věku, že povolání je darem, který se přijímá s radostí“ – říká dále vietnamský arcibiskup. Poukazuje také na to, že svůj prostý život chápou jako příležitost a nikoli jako přítěž. Vede to k tomu, že každé manželství má v průměru tři nebo čtyři děti, a díky tomu skoro z každé rodiny přichází seminarista či řeholní osoba.

Podle vietnamského biskupa spočívá tajemství dobré a účinné pastorace ve třech dimenzích, jimiž je modlitba, prostý život a výchova. Pronásledování a represe ze strany státu víru vždycky paradoxně posílily. Spíše než komunismu je třeba se dnes obávat nové ideologie materialismu šířící se internetem a televizí. Arcibiskup Bùi Văn Ðoc se domnívá, že tato ideologie sice přímo nepopírá existenci Boha, ale účinně lidi od Boha odtahuje.

Na druhé straně, sdělil arcibiskup bývalého Saigonu italskému internetovému deníku Vatican Insider, se na obzoru rýsuje první katolická univerzita ve Vietnamu. Nejedná se o sen, ale o plán, jehož uskutečnění se blíží mílovými kroky. Bude to zásadní přelom v dějinách církve ve Vietnamu a znamení očekávaného návratu svobodného školství, dušeného komunistickou vládou po šedesát let. „Dialogický postoj vůči státní moci přináší plody,“ říká arcibiskup Bùi Văn Ðoc. Ve Vietnamu vyrostly v posledním desetiletí desítky soukromých vzdělávacích institutů, které jsou řízeny zahraničními univerzitami. „Proč by tedy katolická církev měla být zbavena této možnosti?“ – táže se vietnamský arcibiskup. Schválení vatikánské Kongregace pro katolickou výchovu je podle jeho sdělení již na dohled a vietnamské ministerstvo školství je projektu rovněž nakloněno a mohl by být schválen v průběhu roku. „Chováme v tomto směru velkou důvěru, řekl arcibiskup Ho Či Minu. Půjde o důležitý krok pro obecné dobro země a znamení světlé budoucnosti Vietnamu. Na severu země bylo svobodné školství zrušeno komunistickou stranou v roce 1954, zatímco na jihu vstoupilo v platnost roku 1975, kdy církev již spravovala více než dvě tisícovky výchovných institucí, počínaje mateřskými školkami a konče vyššími školami. Během posledních let dosáhla církev svobodu při přijímání kandidátů kněžství, v čemž byla dosud podrobena státním kvótám pro počet seminaristů, jak jsou známé z dob totality také v bývalém Československu. Projekt katolické univerzity byl odstartován před třemi roky, tehdy působilo ve Vietnamu 23 soukromých většinou zahraničních univerzit. Předseda Vietnamské biskupské konference bude moci za měsíc mluvit s papežem Františkem během jeho pastorační návštěvy v Jižní Koreji, které se také zúčastní.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.