Papež František k italským biblistům: čerpat výživu z Božího slova

12.9.2014 

Papež František dnes přijal členy Italské biblické společnosti v závěru jejich každoročního setkání, nazvaného Národní biblický týden. Letošní shromáždění zahajuje oslavy padesátého výročí vydání Věroučné konstituce o Božím zjevení II. Vatikánského koncilu Dei Verbum, vydané 18. listopadu 1965.

”Musíme být vděčni za možnosti, které koncil poskytl a které jsou plodem dlouhého a namáhavého hledání. Stejně tak koncilu vděčíme za usnadněný přístup k Písmu svatému v celé jeho šíři. Toto dnes křesťan obzvláště potřebuje, poněvadž na něj útočí právě opačné kulturní provokace. Pokud se má víra stávat odpovědí a nemá vyhasnout, musí neustále čerpat výživu z Božího slova.”

V kontinuitě s učitelským úřadem církve, pokračoval Petrův nástupce, chci vyzdvihnout důležitost biblické exegese pro Boží lid. Papež poté citoval z dokumentu “Výklad Bible v církvi”, který před dvaceti lety (1993) vypracovala Papežská biblická komise a který vymezuje úlohu katolických exegetů, a zopakoval slova Jana Pavla II., pronesená při prezentaci zmíněného dokumentu

. ”Aby byla respektována soudržnost víry církve a inspirace Písma, musí bdít katolická exegese nad tím, aby nezůstávala u lidských aspektů biblických textů. Je také a především třeba, aby pomáhala křesťanskému lidu co nejjasněji v těchto textech vnímat slovo Boha, aby bylo ve společenství s Bohem lépe přijato a plněji prožíváno.” ( L´Osservatore Romano, 25.4.1993)

Je proto nezbytné, aby sám exegeta dokázal v biblických textech vnímat Boží slovo, což mu zaručí pouze horlivý duchovní život a dialog s Pánem, upozornil Svatý otec. Kromě akademické odbornosti se tedy po katolickém exegetovi vyžaduje zejména víra, kterou přijímá a sdílí s veškerým věřícím lidem.

”K tomu, aby bylo dosaženo plně platného výkladu slov inspirovaných Duchem svatým, musíme my sami být vedeni Duchem svatým. Proto je třeba se modlit, mnoho se modlit, žádat v modlitbě vnitřní světlo Ducha a ochotně je přijmout, prosit o lásku, která jediná nám dává schopnost porozumět jazyku Boha, který “je láska” (1 Jan 4,8.16).” (tamtéž)

Vzorem se tu stává Panna Maria, která nás učí, jako Boží slovo plně přijímat nejenom skrze intelektuální bádání, nýbrž celým životem, loučil se papež s Italskou biblickou společností.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.