Na světě je 50 milionů uprchlíků, polovinu tvoří děti

23.9.2014 

„Církev bez hranic a matka všech” – tento titul nese poselství papeže Františka ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, který připadne na 18. leden příštího roku. Multikulturní ráz dnešních společností má církev vybízet k tomu, aby se více zasazovala o solidaritu, společenství a evangelizaci. Nestačí pouhá tolerance, píše papež František, je nutné nastolit “kulturu setkávání”. Ve společnosti však převládají spíše jiné postoje, poznamenal předseda Papežské rady pro pastoraci migrantů, kard. Antonio Maria Veglió na brífinku, který papežovo poselství prezentoval.

„Spíše máme tendenci na migranty hledět s podezřením a také trochou strachu. A odsud je jen krůček k přesvědčení, že přistěhovalec rovná se zločinec. To je zcela zavádějící a něco takového nemůžeme přijmout. Papež nám jasně říká, že migranti mají privilegované místo v srdci církve, protože mají největší potřeby a jsou nejzranitelnější.”

Pokud se však migranti dopustí zločinu, dodal kardinál Veglió, musí být vyhoštěni. V žádném případě se však vyhoštění nesmí týkat uprchlíků, vysvětlil italský kardinál. O situaci uprchlíků se zmínil mons. Joseph Kalathiparambil, podsekretář zmíněné Papežské rady.

„Nesmíme si zvykat na lidská dramata, která lidé prožívají kvůli násilnému vysídlení. Nesmí převládnout lhostejnost a slabost naší lidské přirozenosti. Je to pokušení, kvůli kterému se jako křesťané často obezřetně vyhýbáme Kristovým ranám. Každým krokem, který uděláme směrem k druhému člověku, se stáváme znamením a nástrojem jednoty lidského rodu.”

Zdůraznil indický biskup na dnešní tiskové konferenci. Poprvé od druhé světové války je letos počet uprchlíků vyšší než padesát milionů. Polovina z nich jsou děti.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2021 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.