Vatikánský soud uvalil vyšetřovací vazbu na bývalého arcibiskupa Wesolowského

24.9.2014 

Jak dnes informoval tiskový mluvčí Svatého stolce, O. Federico Lombardi, „promotor spravedlnosti městského státu Vatikán ke dnešku zahájil trestní stíhání bývalého apoštolského nuncia mons. Jozefa Wesolowského“. Dlouholetý diplomat Svatého stolce působil od ledna roku 2008 v Dominikánské republice, kde byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvých. V srpnu loňského roku jej na základě těchto obvinění papež František povolal do Vatikánu, kde byl proti polskému arcibiskupovi zahájen trestní kanonický proces při Kongregaci pro nauku víry. Ten se uzavřel letos v červnu propuštěním z duchovenského stavu. Jozef Wesolowský se proti rozsudku prvního stupně kanonického řízení odvolal. Druhý stupeň řízení se bude konat letos v říjnu. Bývalý nuncius byl propuštěn z diplomatických služeb a zbaven diplomatické imunity, avšak dosud požíval relativní svobody pohybu, kterou nyní omezil vatikánský soud. Wesolowský je totiž vatikánský občan a jeho případ je tudíž rovněž v trestní kompetenci vatikánských soudních orgánů.

„Vážnost vznesených obvinění vedla vyšetřující úřad k tomu, aby nařídil omezení pohybu obžalovaného, které, vzhledem k jeho zdravotní situaci, spočívá v domácím vězení v prostorách městského státu Vatikán“, sdělil tiskový mluvčí. Vatikánský soud bývalého nuncia obžaloval ze sexuálního zneužívání mladistvých a držení materiálů s dětskou pornografií. Podkladem k obžalobě je materiál dodaný Dominikánskou republikou a dále spis kanonického procesu. Obžalovanému byl přidělen advokát ex-offo, avšak může jmenovat svého vlastního obhájce. Vyšetřování se může protáhnout na několik měsíců, upřesnil vatikánský tiskový mluvčí. Po případném procesu může vatikánský soud vynést rozsudek v rozmezí šesti až sedmiletého trestu odnětí svobody. Domácí vězení má obžalovanému zamezit v tom, aby opustil území vatikánského městského státu, a zabránit možnému narušení vyšetřování.

O. Lombardi dodal, že vatikánské soudní orgány jednají na přímý popud papeže Františka. Podle papežovy vůle je nutné tento vážný a delikátní případ řešit neodkladně, se spravedlivou a nezbytnou přísností a za přijetí plné zodpovědnosti všemi institucemi, které náleží ke Svatému stolci, uvedl O. Lombardi.

Podle mínění italského tisku je papežovo rozhodnutí dalším signálem „nulové tolerance“ proti případům sexuálního zneužívání nezletilých. Vatikánské soudy dosud nikdy na vlastní půdě nepřijaly obdobné opatření vůči žádnému biskupovi. „Je to silné politické gesto“, soudí právník Francesco Clementi pro deník La Stampa. „Papež hájí velikost církve na zemi i na nebi. A vatikánský stát projevil, že má ještě dnes svou platnost.“

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.