Papež píše účastníkům Kongresu o mediaci: Ježíš byl také Mediátor

25.9.2014 

„Cesta k míru a kulturní participaci“ – tento titul nese desátý Mezinárodní kongres mediace, který dnes začal v italském Janově. O tom, že mediaci přikládá velký význam také papež František, svědčí jeho poselství, ve kterém zdraví 450 delegátů kongresu ze 26 zemí. František se modlí k Ježíši – prostředníkovi mezi Bohem a lidmi, aby na každé společenské úrovni vyvolal v lidech solidární a bratrské cítění, vedoucí k budování nové společnosti, založené na vzájemné úctě a inkluzívní lásce. Kongres organizují janovští jezuité a místní univerzita spolu s univerzitou mexického státu Sonora a Mexickým institutem mediace. Pojem „mediace“ či „komunitární mediace“ je více méně neznámý nebo kolem něj panuje velký zmatek. Pro naše mikrofony jej vysvětluje O. Nicola Gay, předseda janovské Nadace sv. Marcelina.

„Mediace znamená mnohé. V minulém století bylo sice přiznáno mnoho práv, ale ve skutečnosti máme namísto hodně práv spíše hodně konfliktů…Mediace je tedy způsob, jak se snažit vyjít vstříc právům druhého člověka. Člověk se na věci dívá z různé perspektivy, snaží se poznat, co je v něm pravdivé, ale také to, co je pravdivé v druhém člověku. Tím dospívá k tomu, že navrhuje takové řešení konfliktů a napětí, které nehledí na sílu jedné či druhé zúčastněné strany, ale na pravdivost jednoho či druhého postoje.“

Zatímco v Itálii a Evropě vůbec je mediace téměř neznámá, v Latinské Americe má staletou tradici. Nabývá tu kulturních rozměrů a umožňuje komunitám, aby samy získaly nástroje k autonomnímu řešení konfliktů a opětovně aktivovaly komunitní svazky. Mediace vychází z toho, že to, co se stane jednotlivci, je záležitostí celé komunity. Zatímco západní společenský řád se zakládá na dvou systémech – trestním a asistenčním – a tak posiluje soutěživost, mediace dává přednost spolupráci. Není tedy náhodou, že dosavadní mezinárodní sympozia odborníků v této oblasti se od 90. let minulého století konala v Mexiku. Multikulturní janovský přístav hostí první evropské setkání tohoto druhu.

„Také v Itálii mediace v posledních letech značně pokročila. A to zejména v právní oblasti, kde byly schváleny různé zákony, které zavazují k užití mediace. Dále jsou tu důležité oblasti imigrace a školství, kde je dosud hodně práce. Významného pokroku dosáhla mediace ve vězeňství. Italské univerzity začaly zavádět mediaci jako studijní obor v různých sektorech – v trestním právu, jazykovém a rodinném poradenství a podobně. Tyto specifické oblasti tak získávají širší záběr.“

Vysvětluje italský jezuita, O. Nicola Gay. Nadace janovských jezuitů se o mediaci snaží ve své práci s bezdomovci. Doprovází tyto lidi osobně ve formačním procesu sebepoznávání, díky kterému by pochopili smysl svého života a mohli jej opětovně vzít do vlastních rukou.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.