František k evropským biskupům: Nestyďte se hlásat Vzkříšeného Krista

3.10.2014 

Ve dnech 2. až 4. října a v předvečer mimořádného synodu o rodině zasedá v Římě Rada evropských biskupských konferencí. Českou republiku na jednání zastupuje předseda České biskupské konference, kard. Dominik Duka. Účastníky plenárního shromáždění dnes přijal papež František. Jednalo se o vůbec první audienci pro Radu evropských biskupských konferencí od jeho nástupu na Petrův stolec.

Svatý otec odložil předem napsanou promluvu a spatra pronesl spontánní úvahu o dnešní situaci v Evropě. Co se dnes děje v jejím srdci?, tázal se. Je Evropa dosud plodnou matkou, nebo jako pramáti upadla do sterility a nedokáže dávat nový život.

„Na druhé straně musíme říci, a říkáme to s láskou, že se Evropa dopustila hříchu. Nechtěla uznat jeden ze svých kořenů. A proto své křesťanství vnímá jen napůl anebo tak trochu ve skrytu. Dnešní Evropa zažívá invazi. Bude to druhá invaze barbarů? Nevím…Její brány se nejdříve otevřely kvůli zisku, ale nyní pociťuje invazi lidí, kteří prchají ze své vlasti a hledají tu práci, lepší život, svobodu. Evropa je zraněná. (…) Nese rány mnohých zkoušek, kterými prošla. Z epochy blahobytu – obrovského blahobytu – přešla do času znepokojivé krize, která vylučuje také mladé lidi.“

Petrův nástupce poté citoval údaje o nezaměstnanosti mladých lidí v různých evropských státech a požadoval pro ně práci, která jediná dodává důstojnost. Ono „pomazání důstojnosti“, jak řekl. Práci nemá 75 milionů mladých Evropanů ve věku 18-25 let, vysvětlil papež a dodal: Babička Evropa ale vyloučila také své děti.

„Evropa skartovala děti…a to poněkud triumfalisticky. Vzpomínám si, když jsem tu studoval v jedné zemi, jak kliniky vykonávaly potraty a potom vše upravily a posílaly továrnám na výrobu kosmetiky – tedy krásy, krásy líčidel, vyrobené z krve neviňátek. Evropa se chlubila, jak je tím pokroková – prosazuje práva žen; žena má právo na své tělo.“

Evropa je plná starých lidí, které skartuje skrytou eutanazií, pokračoval Svatý otec. A je také unavená touto dezorientací. Mladí lidé vyrůstají ve světadílu, který po základních výdajích na jídlo, šaty a léky, utrácí nejvíce za domácí mazlíčky a výrobky sexuálního průmyslu, podotkl dále.

„Dnešek Evropy je skutečně dramatický, ale není to její konec. Myslím, že Evropa má hodně zdrojů, aby šla dál. A tím největším je Ježíš. Evropo, vrať se k Ježíši, vrať se k onomu Ježíši, o kterém jsi prohlásila, že nepatří ke tvým kořenům.“

Vyzýval papež a obrátil se adresně k přítomným biskupům.

„Prosím vás, nestyďte se hlásat Ježíše Krista. Vzkříšeného. On nás všechny vykoupil a je tu pro nás. Ať nás Pán nekárá tak, jako v dnešním evangeliu pokáral ona dvě města. Pán nás chce spasit – já tomu věřím. A naším posláním je beze studu hlásat Ježíše Krista. On je ochoten otevřít bránu svého srdce, protože projevuje svou všemohoucnost především v milosrdenství a odpuštění, jak jsme se dnes modlili při mši. Pokračujme v hlásání, nestyďme se. Je mnoho způsobů, jak kázat. Matce či pramáti Evropě, zraněné Evropě, může dnes přinést slovo spásy pouze Ježíš Kristus. Pouze On může otevřít východisko.“

řekl papež František evropským pastýřům, kteří zasedají ve Věčném městě.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.