Síly OSN pasivně přihlížejí trvalým střetům v Bangui

14.10.2014 

V hlavním městě Bangui mezi sebou již více než týden bojují ozbrojené skupiny islamistů a domobrany. Město je ochromené, ozbrojenci plení domy a zabíjejí civilisty. Na konflikt, který od března tohoto roku zemi uvrhl do nestability, od poloviny září dohlíží mírové jednotky OSN. Podle faráře katedrály v Bangui, O. Mathieu Bondoba, je však jejich přítomnost spíše pasivní.

“Popravdě řečeno se někdy zdá, že síly OSN vůbec nebrání tomu, co se děje. Čekají, až situace dospěje k nejhoršímu, a teprve pak zasáhnou. Lidé se tedy ptají, jakou roli tady mírové jednotky vlastně mají. Některým situacím totiž bylo možné včasným zásahem zabránit! Mise OSN jedná pasivně a tato pasivita obyvatelům vůbec nepomáhá. Lidé ve Středoafrické republice hodně vytrpěli, touží po konci války, ale ten je v nedohlednu. Jeví se to tak, že jsme součástí jakéhosi systému, který nás vede neznámo kam.“

Scénář polozapomenutého konfliktu ve Středoafrické republice je obdobný jako v mnoha dalších světových ohniscích. Zahraničí žoldáci, rysy mezináboženského konfliktu, stupňující se islamistický radikalismus a obrovské nerostné bohatství.

“Víme, že mezi rebely z bývalého svazu Seleka je mnoho námezdních vojáků, lidí, kteří žijí jen svou bojechtivostí. Hrozí tedy nebezpečí fanatismu, který už je cítit ve vzduchu. Podle mého názoru za celým konfliktem bezpochyby stojí jiné zájmy. Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí na světě, která má paradoxně obrovské bohatství v diamantech, zlatu, bavlně, uranu a svých pralesech. Když krátce rozebereme její historii, zjistíme, že státní převrat nastal pokaždé, když se země začala rozvíjet. Je tu jakási ruka, která řídí své zájmy, ale spravedlivé to není.“

Prohlašuje farář katedrály v Banguí, hlavního města Středoafrické republiky.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.