Papež ke komercialistům: etika namísto nespoutané logiky zisku

14.11.2014 

V aule Pavla VI. se dnes konala papežská audience pro sedm tisíc odborníků v oblasti obchodního práva, která uzavřela jejich světový kongres. Do Říma se v těchto dnech (10.-13.11.) sjelo více než 140 delegací z různých ekonomických institucí všech světadílů. Na kongresu vystoupilo více než dvě stě přednášejících a souběžně jednalo třicet pracovních sekcí. „Poučit se z minulosti, budovat budoucnost“ (Learning from the past, building the future), znělo téma konference, na které Petrův nástupce poukázal ve své promluvě.

“Tento okamžik je důležitý kvůli projednání problematiky, která se týká vaší práce, avšak rovněž kvůli posílení vědomí, že vaše profese je také službou společenství. Naše dnešní setkání vás znovu volá k evangeliu Ježíše Krista jako trvalému zdroji osobní a společenské obnovy.“

Dnešní sociálně-ekonomický kontext před nás naléhavě staví otázku práce, pokračoval papež a upozornil na drama mnohých lidí, kteří jsou zaměstnáni pouze dočasně, nebo práci ztratili či ji vůbec nemohou najít. Velký počet lidí – zejména migrantů – je nucen k nelegální práci bez elementárních právních a ekonomických záruk.

“V tomto kontextu sílí pokušení hájit pouze vlastní zájmy, aniž bychom se starali o obecné dobro a příliš dbali na spravedlnost a zákonnost. Proto se od všech vyžaduje – a zejména pak od znalců, jejichž profese souvisí s dobrým hospodářským chodem dané země – aby ve své každodenní práci jednali pozitivně a konstruktivně, s vědomím, že za každým dokumentem se skrývá nějaký příběh a lidská tvář.“

Toto úsilí vyžaduje spolupráci všech odborníků, přičemž křesťané mají denně čerpat z modlitby a Božího slova, aby zejména dobře, kompetentně a moudře vykonávali svou povinnost…

“a poté, aby ji přesahovali, to znamená šli vstříc lidem v nesnázích, uplatňovali onu tvořivost, která dokáže nalézt řešení i v zablokovaných situacích, aby prosadili lidskou důstojnost oproti byrokratické ztuhlosti“.

Je nezbytné klást do středu člověka s jeho důstojností a vystupovat proti unifikačním tendencím, které staví na vrchol peníze. Když se peníze stávají příčinou a účelem každé činnosti a iniciativy, převáží utilitaristická optika a nespoutaná logika zisku, v jejímž důsledku upadají solidarita a úcta k lidské bytosti, varoval papež.

“Ti, kdo na různých úrovních působí v oblasti ekonomiky a financí, jsou povoláni rozhodovat ve prospěch sociálního a ekonomického blahobytu celého lidstva, který by všem poskytl příležitost k rozvoji. Nestačí dávat konkrétní odpovědi na ekonomické a materiální otázky, nýbrž povzbuzovat a pěstovat etiku hospodářství, finančnictví a práce. Je nutné mít na paměti hodnotu solidarity jako morálního postoje, který vyjadřuje pozornost vůči oprávněným nárokům druhého člověka.“

A sociální nauka církve nás učí, končil papež, že princip solidarity se uskutečňuje v souladu s principem subsidiarity. Díky spoluúčinkování těchto dvou zásad veškeré procesy slouží člověku a roste spravedlnost, bez které neexistuje skutečný a trvalý pokoj, loučil se papež František s účastníky mezinárodního kongresu komercionalistiky.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.