Papežská audience pro syrskokatolické poutníky: Odvážnou vírou čelit nelidskosti

12.12.2014 

Papež František dnes opětovně vyslovil podporu křesťanům, kteří v Sýrii a Iráku žijí v nelidských podmínkách, které je nutí k útěku. Petrův nástupce vyjádřil svůj soucit při setkání se syrskokatolickou antiochijskou komunitou, která se v Římě shromáždila na synodě, konané mimo patriarchální území kvůli válečnému stavu. Syrskokatolickou delegaci vedl patriarcha antiochijský, Ignác III. Younan.

Ústředním tématem papežovy promluvy bylo utrpení blízkovýchodních křesťanských komunit.

“Vaším prostřednictvím mohu pozdravit všechna vaše společenství, rozptýlená po celém světě. Zejména však toužím povzbudit komunity v Iráku a Sýrii, které prožívají okamžiky velkého utrpení a strachu tváří tvář násilnostem.“

Probíhající synoda syrskokatolické církve se snaží odpovídat na naléhavé potřeby církevního společenství a na duchovní očekávání věřících, pokračoval Svatý otec a poukázal na diskusi o reformě obřadů Božské liturgie, která by umožnila nové vzepětí zbožnosti. Tato práce, vyzdvihl papež, vyžadovala intenzivní studium tradice a pečlivé rozlišování, vzhledem k tomu, natolik je společenství věřících vnímavé vůči velkému daru Slova a eucharistie.

“Obtížná situace na Blízkém východě ve vaší církvi vyvolala přesun věřících do eparchií v diaspoře, který nadále pokračuje. Tento jev se pojí s novými pastoračními nároky.“

Podle papeže s sebou migrace nese dvojí výzvu: na jedné straně věrnost původním kořenům, na druhé straně začlenění do různých kulturních kontextů. Pohyb věřících do zemí, které považují za bezpečnější, ochuzuje Blízký východ o přítomnost křesťanů. Věřící za sebou zanechávají zemi proroků, prvních hlasatelů evangelia, mučedníků a mnoha světců; kolébku poustevnictví a mnišství, a jsou naopak konfrontováni s lidmi různé entické a náboženské příslušnosti. To vše, podotkl papež, vyžaduje věrnost a odvahu pastýřů a jejich schopnost svědčit o evangeliu.

“Mnozí uprchli, aby se skryli před nelidskostí, která vyhání celé národy na ulici a ponechává je bez prostředků k obživě. Spolu s ostatními církvemi směřujte své úsilí k tomu, abyste reagovali na humanitární potřeby lidí ve vlasti i těch, kteří uprchli do jiných zemí.“

V závěru dnešní audience římský biskup vyzval syrskokatolickou církev jako jedno z nejstarších křesťanských společenství, aby pokračovala ve své službě naděje.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.