Petrův nástupce: Stát by měl rodiny podporovat nejenom slovy

28.12.2014 

Těsně před polední promluvou z okna bývalého papežského apartmá v apoštolském paláci se papež František setkal v aule Pavla VI. s Italskou asociací početných rodin, které připutovaly do Říma z celé Itálie v počtu sedmi tisíc osob.
Papež svou promluvu začal humorně, improvizovaným úvodem:

Nejprve se ze zvědavosti zeptám: V kolik jste dnes vstávali? V šest? V pět? A nespali jste? Ale já vás tady touto promluvou uspím...“ (smích, potlesk)

Potom papež pokračoval:

Přišli jste spolu s nejkrásnějšími plody vaší lásky. Mateřství a otcovství jsou darem Božím, ale přijmout tento dar, žasnout nad jeho krásou a dát mu zazářit ve společnosti - to je váš úkol. Každé z vašich dětí je jedinečným a v celých dějinách lidstva neopakovatelným stvořením. Jakmile se toto jednou chápe, že totiž každý je chtěný Bohem, žasne se nad tím, jak veliký zázrak dítě je. Dítě mění život! Všichni jsme to viděli – muži i ženy – že když přijde dítě, život se mění, je něčím jiným. Dítě je zázrakem, který mění život. Vy, milé děti, jste právě toto: každý z vás je jedinečným plodem lásky, vzešli jste z lásky a rostete v lásce. Jste jedineční, ani nikoli osamocení! A mít sourozence je dobré, synové a dcery početné rodiny jsou schopni bratrského společenství již od útlého dětství. Ve světě, který se nezřídka vyznačuje egoismem, je početná rodina školou solidarity a sdílení a tyto postoje jsou pak prospěšné celé společnosti.

Petrův nástupce se dotkl také problematiky státní a institucionální podpory početnějších rodin:

Drazí rodiče, jsem vám vděčný za příklad lásky k životu, který opatrujete od početí do přirozeného skonu přes všechny životní těžkosti a obtíže, které vám, bohužel, ne vždycky veřejné instituce pomáhají nést. Právem připomínáte, že Italská Ústava v článku 31 stanovuje zvláštní zohlednění početných rodin, ale fakticky nemá žádný dopad. Zůstávají jen slova. Doufám tedy, že také vzhledem k nízké natalitě, která v Itálii trvá již déle, politika a veřejné instituce všech stupňů více zohlední poskytování deklarované podpory těmto rodinám. Každá rodina je buňkou společnosti, ale početná rodina je bohatší a životnější buňkou a je v plném zájmu státu do ní investovat!
Proto jsou vítány rodiny sdružené v Asociaci jakou je tato, která je v Itálii, ale které jsou i v jiných evropských zemích, jež jsou zde zastoupeny. Velice vítaná je síť rodinných asociací schopná existovat a působit ve společnosti a politice. Svatý Jan Pavel II. v této souvislosti napsal: „Rodiny si mají být stále víc vědomy toho, že v první řadě se musí ony samy chopit iniciativy v oboru takzvané "rodinné politiky". Mají vzít na sebe odpovědnost za přeměnu společnosti. Jinak budou rodiny první obětí onoho zla, které jim předtím bylo lhostejné“ (
Familiaris consortio, 44). Závazek, který plní rodinné asociace na různých národních a mezinárodních fórech, spočívá právě v tom, že prosazují hodnoty a potřeby rodiny ve společnosti a ve státních zákonech.

PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže Františka je ZDE

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.