Papež: Učitelé jsou jako duchovní rodiče

14.3.2015 

„Drazí kolegové a kolegyně“, oslovil dnes papež František více než dva tisíce členů Sdružení italských katolických učitelů, ředitelů, vychovatelů a formátorů (UCIIM), kteří se sjeli do auly Pavla VI. Příležitostí k audienci bylo 70 let od vzniku zmíněného svazu. Toto výročí, podotkl František, je správné oslavit, avšak zároveň začít bilancovat. „Byl jsem také učitelem“, poznamenal dále papež, „a rád vzpomínám na dny strávené se studenty ve třídě.“

“Výuka je nádherná práce. Škoda jen, že jsou učitelé tak špatně placení. Nelze hodnotit pouze hodiny, které tráví ve škole, nýbrž také domácí přípravu, a čas, který věnují programu pro jednotlivé studenty, aby jim pomohli pokročit. Nízké platy jsou proto nespravedlivé. V mé vlasti musí učitelé pracovat ve dvou směnách, aby si přiměřeně vydělali, jak ale vypadá takový učitel po dvou směnách? Je to práce špatně placená, ale krásná, protože nám den za dnem umožňuje vidět, jak lidé, svěření do naší péče, rostou. Je to tak trochu rodičovství, alespoň v duchovním slova smyslu. A je to také velká zodpovědnost!“

Výuka je současně závazek, který vyžaduje zralou a vyrovnanou osobnost, pokračoval Petrův nástupce. Vyučující se však tohoto závazku nemá obávat, neboť nikdy není sám, nýbrž sdílí svou práci se svými kolegy a celou výchovnou komunitou, jíž je součástí.

“Jak nás Ježíš naučil, celý Zákon i Proroci spočívají na dvou přikázáních: Miluj Pána, svého Boha, a miluj svého bližního (srov. Mt 22,34-40). Můžeme si položit otázku: Kdo jsou v učitelově případě oni „bližní“? Jsou to jeho žáci, s nimiž tráví své dny. A oni od něj očekávají vedení, nasměrování, odpověď – a ještě předtím dobré otázky.“

Školu zajisté vytváří platné a kvalifikované vzdělávání, ale také mezilidské vztahy, zdůraznil dále papež František. Katolický učitel se má projevovat přijetím a shovívavostí, které náleží všem bez rozdílu.

“Povinností dobrého učitele – a tím spíše křesťanského učitele – je milovat ještě intenzivněji své obtížné, slabé a znevýhodněné žáky. Ježíš by řekl: Jestliže milujete jenom ty, co se učí a jsou vychovaní, jakou budete mít odměnu? Každému učiteli je zalehko pracovat s takovými žáky. Nad některými studenty naopak ztrácíme trpělivost, ale právě ty máme ještě více milovat! Prosím vás, abyste více milovali „nesnadné“ studenty, kteří se nechtějí učit a jsou na obtíž, a také postižené žáky a cizince. Ti dnes pro školu představují velkou výzvu.“

Pokud chce dnes profesní sdružení křesťanských učitelů svědčit o své původní inspiraci, je povoláno k práci na školních periferiích. Tyto oblasti nesmí zůstat napospas marginalizaci, nevzdělanosti a kriminalitě, vysvětlil papež a doplnil: Ve společnosti, která s námahou hledá opěrné body, je nezbytné, aby mladí lidé nalézali kladný vztah ke škole.

“Škola může být pozitivním opěrným bodem, pokud v ní pracují učitelé, kteří jsou schopni dát smysl studiu a kultuře, aniž by je redukovali na pouhé předávání odborných znalostí. (…) Učitelé, budující výchovný vztah ke každému studentu, který má cítit lásku a přijetí takový, jaký je, se všemi svými nedostatky i možnostmi. V tomto smyslu je vaše úloha zcela nezbytná. Nemáte vyučovat pouze obsah nějakého předmětu, nýbrž také životní hodnoty a návyky. K získání znalostí postačuje počítač. Chceme-li však porozumět tomu, jak milovat, jaké hodnoty a návyky utvářejí soulad ve společnosti, potřebujeme dobrého učitele.“

Z významných křesťanských vychovatelských vzorů papež jmenoval sv. Jana Bosca, od jehož narození letos uplyne 200 let. Svým kněžím radil, aby vychovávali v lásce, protože láska je prvním postojem vychovatele, řekl. Katoličtí učitelé mají ve škole – státní či nikoli – vystupovat jako důvěryhodní vychovatelé, jako svědci zralého a celistvého lidství. A toto svědectví, vyzdvihl papež, nelze prodat ani koupit, nýbrž pouze nabídnout.

“Povzbuzuji vás, abyste obnovili své zaujetí pro člověka v jeho formačním procesu, neboť bez tohoto nadšení nelze vyučovat! Nikdy nezavírejte dveře, ale mějte je stále dokořán, aby se studentům dostávalo naděje.“

Loučil se papež František s italskými katolickými učiteli.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.