Svatý otec přijal italského prezidenta: Vaše národní povaha je dána křesťanským dědictvím

18.4.2015 

Papež František dnes přijal prezidenta Italské republiky, pana Sergia Mattarellu, který vykonal svou první oficiální návštěvu ve Vatikánu dva měsíce po nástupu do úřadu. „Pokračujeme v duchu svornosti mezi Itálií a Svatým stolcem, který se v pokoncilních dobách neustále upevňuje“, poznamenal papež v úvodním pozdravu.

“Církev nabízí všem lidem krásu evangelia a jeho poselství spásy. K výkonu svého duchovního poslání potřebuje klid a mír, který může zajistit pouze veřejná moc.“

Tento zdravý pluralismus vyžaduje, aby náboženství nebylo odkázáno pouze do niterného prostoru svědomí, nýbrž aby se významně a oprávněně podílelo na tvorbě společnosti, zdůraznil papež. Právě italské dějiny ukazují, nakolik byl významný přínos křesťanství pro italskou kulturu a národní povahu. Křesťanská víra prostoupila umění, architekturu a zvyky této země.

“Víra se proměnila ve skutky a tyto skutky v instituce, které daly tvář výjimečným dějinám a ztvárnily téměř všechny životní aspekty, počínaje rodinou. Ta je první a nepostradatelnou baštou solidarity a školou hodnot. Rodině je nutné pomáhat, aby mohla plnit svou nenahraditelnou sociální funkci jako základního místa lidského růstu.“

Mezi statky nezbytnými pro rozvoj každého společenství vyniká práce, pokračoval Petrův nástupce. Práce se vyznačuje svým přímým vztahem k lidské důstojnosti a dává možnost budovat důstojnou a svobodnou existenci, dodal.

“Zejména nedostatek práce pro mladé lidi se dnes stává bolestným výkřikem, který doléhá k představitelům veřejné moci, zprostředkující organizace, soukromé podnikatele i církevní komunitou. Je nutné vynaložit veškeré úsilí, abychom nalezli řešení nezaměstnanosti mládeže a pojímali tento problém jako prioritní.“

Další oblastí, která dnes vyžaduje zvláštní pozornost, je péče o životní prostředí, řekl dále Petrův nástupce s poukazem na blížící se Světovou výstavu v Miláně. Kéž by tato událost vedla k zamyšlení nad příčinami zpustošení přírody ,vyslovil papež, a podnítila účinná rozhodnutí, vedoucí k záchraně zdraví této planety, kterou Bůh svěřil do péče lidskému rodu. A konečně posledním tématem dnešní schůzky byla migrace.

“Rád bych vyjádřil svou vděčnost za úsilí, kterým Itálie nešetří při přijímání nesčetných migrantů. (…) Je zřejmé, že rozměry tohoto jevu vyžadují mnohem širší zapojení a že je nezbytné podnítit mnohem rozsáhlejší zásah na evropské a mezinárodní úrovni.“

Řekl papež italskému prezidentovi. Také Sergio Mattarella se ve své následné promluvě zaměřil na témata nezaměstnanosti a hospodářské krize, rodiny, náboženské svobody a zejména migrace. Apeloval na Evropskou unii, aby zabránila neustálým ztrátám životů ve Středozemním moři, které je kolébkou italské civilizace.

“Ony ukončené životy znamenají ztrátu naděje mnoha lidí a zároveň kompromitují důstojnost mezinárodního společenství. Hrozí nám, že ztratíme své lidství.“

Vyslovil italský prezident při dnešní audienci u Svatého otce. Sergio Mattarella je katolík a vdovec. Svou první papežskou audienci pojal neformálně a přivedl na ni pět ze šesti svých vnoučat, za doprovodu nejstarší dcery Laury.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.