Ředitel našeho rozhlasu k pouti Jana Pavla II. do Lurd

16.8.2004 

Otec Paquale Borgomeo, ředitel našeho rozhlasu, se vyjádřil o právě ukončené poutní cestě Svatého Otce do Lurd těmito slovy:

Jen ztěží se dá vyjádřit slovy tak neobvyklý duchovní zážitek, kterému jsem byl svědkem v neděli ráno v Lurdech, kam přišlo přes 250 tisíc poutníků ze všech koutů světa, aby byli přítomni eucharistické oslavě Nanebevzetí Panny Marie, které předsedal Svatý Otec.

Účast na Těle a krvi Krista, v kontextu sdílení utrpení a naděje, již tolikrát připomínané Svatým Otcem na této dojemné pouti. Je to hluboké dojetí, zachvacující každý kout tohoto malého města, plného naděje a solidarity, které jsou přítomny v každém okamžiku svého nekonečného svědectví solidarity a modlitby.

Obřad proběhl v celé své nádheře, v překrásné liturgické harmonii. Byli zastoupeni převážně mladí a nemocní a jimi byla také podána oběť ? chléb a víno. Tedy, způsoby eucharistie a utrpení, nic víc. Kalich s vínem byl donesen k oltáři právě jednou dívkou na invalidním vozíku.

Během homilie byla účast vyjádřena potleskem, který přerušil Svatého Otce 23 krát. Tyto ovace z převážné části zdůrazňovaly důležitost nejvýznamnějších pasáží homilie, jindy umožnily Svatému Otci nabrat dech. Byla to tichá, avšak velice výmluvná solidárnost božího lidu, obzvlášť toho trpícího, plného bolestných ran, jež přichází do Lurd, aby našel úlevu anebo aby přispěl svou solidaritou.

Svatý Otec zaměřil svou pozornost především na trpící a na ty, jež potřebují péči; hovořil o návštěvě Marie u Alžběty a zdůraznil tuto lásku, vyjádřenou osobním závazkem a ne slovy, závazkem vyjadřujícím svou lásku poskytovanou zdarma. S velkým oceněním a s opravdovou výzvou se obrátil Svatý Otec na ženy, které nazval ?ochránkyně neviditelného?, a které pověřil zvláštní misií: především, ochranou lidského života, od jeho počátku až do jeho přirozeného konce. Při tom byl potlesk všech přítomných dlouhý, silný a několikanásobný. A nakonec všem vyjádřil své přání svobody: buďte muži a ženami svobodnými, ale pamatujte na to, že lidská svoboda je poznamenána hříchem; tudíž i tu je třeba osvobodit a osvoboditelem je Kristus. On hájí naši svobodu!

Před modlitbou Anděl Páně se Svatý Otec obrátil především na mladé lidi a připomněl nezapomenutelné setkání Světového dne mládeže, konané v Paříži: tady potlesk vyjadřoval známou sílu a nadšení, které bylo ještě přesvědčivější, protože jsme mohli na vlastní oči vidět tady, v městečku Neposkvrněné Panny Marie, jak tito mladí lidé, s jejich přirozeností a svobodou, pečují, léčí a starají se o nemocné: tu skupinu lidí, které svět odsuzuje, opouští a odstraňuje. Tato mládež, vedená Pannou Marií, která vidí ve Svatém Otci, jak může být fyzické omezení a utrpení plodné, je mládež, která vidí život v celé své skutečnosti, která uznává pravé hodnoty a je schopna darovat se. Tato mládež je naše naděje budoucnosti: mládež, které vícekrát Svatý Otec řekl: ?Vy jste mojí nadějí!?

Z Lurd, pro vatikánské rádio, otec Pasquale Borgomeo

Přeložila: Marta Kratochvílová

Pasquale Borgomeo

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.