O. Federico Lombardi o právě skončené apoštolské cestě

13.7.2015 

Hluboké setkání pastýře se svým lidem, sociální témata, lidová zbožnost a mariánská úcta – to jsou pouze některé momenty, kterými se vyznačovala právě ukončená apoštolská cesta, uvádí pro naše mikrofony O. Federico Lombardi, tiskový mluvčí Svatého stolce. Obyvatelé Ekvádoru, Bolívie a Paraguaye široce reagovali na papežovo poselství.

Je tu zřejmá citlivost latinskoamerického lidu, radostné a vděčné přijetí papeže, který pochází z této země a dokáže k ní navýsost konkrétně a výrazně promlouvat. Jazyk a příklady, které papež zvolil, se hluboce dotýkaly srdcí místních lidí a vyvolávaly v nich velice kladnou reakci. Národy všech tří zemí prožívají klíčové okamžiky svých dějin. Jejich situace se oproti minulosti zlepšila, ale přetrvávají mnohé problémy, vyžadující změnu. Jak má tato revoluce proběhnout? Papež František napomohl k pochopení správných postojů, které vycházejí z křesťanské inspirace, avšak tlumočil je do lidských gest, která lidé radostně a ochotně přijímali.”

Co bylo pojítkem apoštolské cesty?

Tématem cesty byla radost z hlásání evangelia, která inspiruje současný pontifikát. Papež hlásá evangelium, které se nevyděluje z reality tohoto světa, nýbrž sytí úsilí církve a může být podnětem pro práci všech lidí dobré vůle, kteří s otevřenýma ušima naslouchají poselství tohoto papeže. Papeže, který vzbuzuje velikou pozornost také za hranicemi církve.”

Duchovním vyvrcholením byla podle otce Lombardiho mše na paraguyském mariánském poutním místě v Caacupé, ačkoli návštěva mariánských svatyní byla na programu v každé z navštívených zemí.

Papež František dobře zná sošku Matky Boží z Caacupé a ví, co pro Paraguayce znamená. V Buenos Aires měl mnohé paraguayské věřící, pro které ustavil zvláštní farnost. Papež vysoce oceňuje lidovou zbožnost. Teologové či intelektuálové se někdy domnívají, že rizikem lidové zbožnosti je sentimentalismus nebo pověrčivost, ale papež František díky své velké zkušenosti a pastýřské blízkosti lidu chápe její hloubku a důležitost pro uchování živé a celistvé víry. Lidová zbožnost je totiž nejenom výrazem víry, ale zahrnuje do sebe city a výrazové schopnosti národa, čímž razí jeho kulturu a dějiny.”

V promluvě k zástupcům tzv. neformální ekonomiky papež ostře analyzoval sociální témata…

V tom vidíme typický úhel pohledu současného papeže, který říká, abychom šli na periferii. Nejenom protože odtud můžeme lépe posoudit situaci dnešního světa, nýbrž proto, že z periferie může vyjít hnutí, které možná bude schopné přinést alternativní řešení. Taková, která centrum systému, provázané s mocí peněz, nedokáže vymyslet, ani si představit.”

Závěrečný dokument, který latinskoamerická sociální hnutí papeži předala, pravděpodobně ovlivní Františkovo vystoupení na půdě Organizace spojených národů, které se plánuje v rámci zářijové apoštolské cesty na Kubu a do USA, soudí O. Lombardi.

Je zřejmé, že papež ve své promluvě ke Spojeným národům pojedná problematiku rozvoje a situaci dnešního světa. Ještě nevíme, jak, ale určitě bude mít na paměti výzvy, ke kterým se jasně vyjádřil ve své encyklice Laudato si´.”

uvedl vatikánský tiskový mluvčí.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.