Svatý otec vyžaduje ryzost kněžského života

4.8.2015 

Církev si dnes připomíná liturgickou památku sv. Jana Marie Vianneye, patrona kněží v duchovní správě. Odkaz faráře arského je téměř sto padesát let od jeho smrti stále platný také pro dnešní kněze a z mnoha hledisek připomíná pastorační styl papeže Františka, soudí kard. Beniamino Stella, prefekt Kongregace pro klérus.

“Byl to pastýř, který stál velmi blízko svému stádci, sdílel s ním jeho životní příběh a také chudobu tehdejší doby. Ve své životní prostotě a osobní chudobě byl pro lidi velikým vzorem. Jednoduchost a chudoba jsou dvě ctnosti, které jsou také v dnešním světě navýsost aktuální. Pokud kněz vystupuje pokorně, chudě a prostě, má větší šanci, že mu lidé porozumí.“

Sv. Jan Maria Vianney žil jako farář mezi svým lidem a strávil dlouhé hodiny ve zpovědnici. Papež František svým pastoračním stylem odkazuje k faráři arskému…

“Myslím, že jedním z podstatných a důležitých poselství papeže Františka je hlásání milosrdenství. Opakovaně vyzývá kněze, aby ve zpovědnici přijímali hříšníky s otevřeným srdcem. Tomuto umění učil právě farář arský. Zároveň nás papež František učí, abychom si také my, kněží, navykli na pravidelnou zpověď. Letos v březnu jsme papeže viděli, jak při kajícné liturgii poklekl před svým zpovědníkem v bazilice sv. Petra. Myslím si, že by se nám tento výjev měl vrýt do paměti. Papež vyslovil a stále opakuje, že je hříšník. A každý hříšník potřebuje očistu a setkání s Božím milosrdenstvím. Myslím, že papeže se svatým farářem arským spojuje hlásání a uplatňování milosrdenství jak vůči druhým, tak sami vůči sobě.“

Blíží se Svatý rok milosrdenství. Co od něho očekáváte – a to zejména pro kněžkou službu?

“Dnešní kněží hodně pracují. Přál bych si proto, aby jim Rok milosrdenství přinesl ještě více práce, avšak nikoli úřednického rázu, nýbrž ryze kněžské práce. V tom smyslu, že jejich setkávání s Bohem vydá své plody v liturgickém životě, ve svátosti smíření a v nezbytném prohloubení víry. Věřím, že jubilejní rok přinese kněžím opravdu kněžskou práci, která je ještě více unaví, ovšem ve významu zdravé únavy, námahy, úsilí a oběti, kterou chce Bůh a kterou si přeje papež.“

Máte možnost rozmlouvat se Svatým otcem – co mu nejvíce leží na srdci v souvislosti s kněžskou službou?

“Vzpomínám si na jedno květnové setkání zde v Kongregaci pro klérus, kterou papež navštívil v rámci svých pochůzek po kuriálních úřadech. Tehdy řekl: Hodně se mluví o reformě římské kurie, ale ta souvisí s reformou církve, tedy s opětovným objevením evangelia. A k této obnově církve dospějeme pouze prostřednictvím kněžské služby.“ Vracíme se tedy ke stále platné otázce –závažnosti kněžské služby v kontextu církevního života. Papež si velmi přeje, aby život kněží byl autentický, a jde v tom kněžím příkladem. V životě papeže Františka, v jeho kněžském a biskupském stylu se projevují všechny zásadní nároky, které církev klade na život kněží: modlitba, osobní kázeň, apoštolská oddanost, láska ke svěřenému stádci a sdílení života s křesťanským lidem. Lidé naslouchají tomu, co říkáme, dívají se, jak se chováme, ale především si všímají toho, čím jsme.“

Zdůrazňuje prefekt Kongregace pro klérus, kard. Beniamino Stella.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.