Jemenská válka a mlčící svět

12.8.2015 

V Jemenu pokračuje válka a vyhrocuje se humanitární krize. Bomby útočící koalice, vedené Saúdskou Arábií, dopadají zejména na civilní obyvatelstvo, tedy za trvalého porušování mezinárodního humanitárního práva. V zemi chybí potraviny, voda, léky i pohonné hmoty. Podle Světové zdravotnické organizace zahynulo od začátku bombardování v březnu tohoto roku více než 4300 lidí a na území Jemenu žije nejméně půldruhého milionu uprchlíků. Netečnost mezinárodního společenství a nedostatečná humanitární pomoc je zarážející, uvedla pro naše mikrofony Lamia Bézerová. Italská lékařka, specialistka v oboru chirurgie a členka mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, se před několika dny vrátila z mise do této blízkovýchodní země.

„Nejenom nemocnice Lékařů bez hranic, ale všechna ostatní zdravotnická zařízení jsou doslova zaplavena raněnými. A to nejenom vojáky, ale především civilisty, včetně žen, dětí a starých lidí. Válka trvá a probíhá za naprostého ticha mezinárodního společenství. Od poloviny března jsme pouze v nemocnici v Adenu léčili 7000 zraněných. Naše organizace má další stanoviště jak na jihu, tak na severu země. Podporujeme místní nemocnice a máme také pojízdné kliniky, které slouží obyvatelstvu s obtížným přístupem ke zdravotnické péči.“

Co vám vyprávěli civilisté, které jste léčila v adenské nemocnici?

„Obyvatelé jsou zoufalí, válka je srazila na kolena a rozdělila rodiny. Mnozí lidé přišli o domov. Jen s obtížemi se dostávají k vodě, elektrický proud je pouhá iluze, potraviny jsou předražené. Bylo velmi těžké vysvětlovat zotaveným pacientům, že se mohou vrátit domů. V nemocnici se samozřejmě cítili mnohem bezpečněji. Po propuštění z léčby mnozí pacienti zůstávali poblíž nemocnice, dokonce přespávali v její zahradě. Věděli, že jsou pod ochranou a že se snáze dostanou k jídlu.“

Jak je podle vás možné zvýšit příliv mezinárodních fondů, které by přinesly pomoc jemenskému obyvatelstvu?

„Vše záleží na míře pozornosti, jaká se těmto konfliktům věnuje. Až doposud byla nejničivější skutečnost, že o jemenském konfliktu panuje ticho…Dokud mezinárodní společenství nezačne upozorňovat na pustošivou válku, která v Adenu probíhá, na žádné fondy jistě nedojde. V uplynulých měsících byla sice několikrát vyhlášena humanitární příměří, ale ta potom často nebyla dodržena. Byl umožněn vstup humanitárních dodávek, které ale vůbec nepokryly existující potřeby.“

Čeho se v Jemenu nejvíce nedostává z lékařského hlediska?

„Zdravotnický systém v Jemenu se zcela zhroutil! Mluvíme tu tedy o základní lékařské péči, léčbě malárie, podvýživy a podobně. Je nutné poskytovat léčbu válečným raněným, ale kupříkladu také porodnickou péči. Rodičky v Jemenu v podstatě nemají téměř žádný přístup k odborné péči a pomoci.“

Jakou zkušenost si odnášíte z vašeho působení v adenské nemocnici?

„Byl to zážitek, který hluboce poznamenal nejenom mne, ale všechny mé kolegy. Pokud jsme se domnívali, že se válka týká jen vojáků, ihned jsme o tuto naivní představu přišli. Viděla jsem věci, které by člověk v životě neměl vidět. A tímto pohledem jsem si uvědomila, jakou pohromou je válka a jakou s sebou nese humanitární nouzi, která se šíří do nečekaných rozměrů.“

Uvedla pro Vatikánský rozhlas lékařka Lamia Bézerová po návratu z Jemenu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.