Papež přijal ministry životního prostředí EU

16.9.2015 

Ještě před zahájením dnešní generální audience papež František přijal třicetičlennou delegaci ministrů životního prostředí ze zemí Evropské unie. O audienci požádal katolický italský ministr Gian Luca Galletti; Českou republiku zastoupil ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Životní prostředí je kolektivní dobro a bohatství celého lidstva, za které nese každý zodpovědnost“, uvedl papež svou promluvu, ve které poukázal na blížící se důležitá mezinárodní setkání související s ekologickou problematikou: přijetí cílů udržitelného rozvoje generálním shromážděním OSN na konci zářijového zasedání a blížící se konferenci OSN o klimatických změnách Cop21 v Paříži na přelomu listopadu a prosince. František vyzdvihnul tři principy péče o životní prostředí:

“V prvé řadě je to princip solidarity, což je často opomíjené a mnohdy neplodně zneužívané slovo. Víme, že nejvíce jsou znečištění životního prostředí vystaveni chudí lidé, na které dopadají nejzávažnější důsledky. Solidarita znamená, že uvedeme do chodu takové účinné nástroje, které budou spojovat zápas proti kvalitativnímu úpadku životního prostředí a boj s chudobou.“

Druhým principem je spravedlnost. Papež upozornil na existující „ekologický dluh“ vyspělých zemí a na jejich povinnost jej splácet. A na třetím místě jmenoval účast všech zainteresovaných stran v procesu rozhodování:

“To vyžaduje, abychom otevřeli dveře dialogu, který se bude inspirovat pohledem integrální ekologie, jak ji popisuje encyklika Laudato si´. Jistě tu stojíme před velikou kulturní, duchovní a výchovnou výzvou. Solidarita, spravedlnost a participace vedou k respektu naší důstojnosti a k úctě vůči stvoření.“

V závěru papež přislíbil osobní podporu i úsilí Apoštolského stolce při hledání patřičné odpovědi na volání Země i nářek chudých lidí.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.