Polský a Německý episkopát za Evropu založenou na křesťanství

24.11.2015 

„Budovat budoucnost v duchu prožitého smíření“ – pod tímto heslem proběhla na Jasné hoře v Čenstochové minulou neděli slavnostní akce u příležitosti 50. výročí výměny listů mezi polským a německým episkopátem z roku 1965. Polští a němečtí biskupové podepsali společné prohlášení, modlili se za pokoj v Evropě a budování jednoty kontinentu založené na křesťanství.

„Jako katolická církev v Německu a v Polsku se budeme společně angažovat za pokoj, smíření a práva všech lidí. Pohled do minulosti se musí stát pohledem kupředu“ - řekl během mše předseda německého episkopátu, kardinál Reinhard Marx. – Smyslem výměny listů byl pohled do budoucna, stavění cest jednoty založené na důvěře v Boha a ne na vlastních politických kalkulacích, zájmech a hospodářských požadavcích.“
Prohlášení polských a německých biskupů zdůrazňuje charakter Evropy jako společenství hodnot a kultury: „Na mnoha místech se dnes zapomíná, že křesťanské hodnoty a křesťanský obraz člověka hluboce formují evropského ducha a identitu Evropanů.“

Předseda polského episkopátu připomněl slova kardinála Stefana Wyszyńského z roku 1965: „Nenávist vede na hřbitov, láska vede k novému životu.“ „Proto také i v naší době – řekl arcibiskup Stanislav Gądecki – nesmíme dopřávat místo nenávisti, jakou pozorujeme dnes na Ukrajině, ale také na jiných místech: nenávisti kvůli původu, rase nebo náboženství.“
Společné poselství podepsali také prezidenti Polska a Německa. Zdůrazňují v něm, že v procesu polsko-německého sblížení církev předběhla politiku a že posilování sousedských a partnerských vztahů stále zůstává velkou výzvou.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.