Biskup Audo: Situaci v Sýrii podmiňuje příliš mnoho partikulárních zájmů

19.1.2016 

Syrské obyvatelstvo je vyčerpané, hladové a často barbarsky zabíjené, vydané na milost a nemilost konfliktu mezi vládními či provládními vojsky a nejrůznějšími skupinami ozbrojenců, z nichž nejvýraznější jsou džihádisté tzv. „Islámského státu“. Boje se vlečou už pátým rokem. K poslednímu masakru došlo v neděli na předměstích města Dajr az-Zaur (na foto trosky tamějšího arménského kostela), odkud vede ropovod do Libanonu. 300 lidí teroristé zabili, z toho 150 sťali a několik dalších ukřižovali. 400 lidí odvlekli do zajetí. Navzdory této dramatické situaci mezinárodní síly nedokáží postupovat jednotně a diplomacie čeká na setkání mezi syrskou vládou a protivládními skupinami ozbrojenců. Ke schůzce má dojít na konci ledna v Ženevě. Hovoří chaldejský biskup Aleppa Antoine Audo:

„Můžeme říci, že nejstrašlivější věcí v Sýrii je dnes tato logika násilí, legitimizovaná všemi skupinami. Myslím si, že je tu stále mnoho lidí, kteří chtějí pokračovat v násilnostech, především nyní, kdy se blíží 28. leden, tedy datum schůzky v Ženevě. Vidí v tom příležitost vystupňovat násilí a dát tak najevo, že politické řešení problému neexistuje a že je tedy nutné pokračovat ve válce a v logice násilí. Pokud nebude na mezinárodní úrovni autorita, která je schopná s tímto násilím skoncovat, myslím, že všechno bude pokračovat jako dřív.

Jak se díváte na dosavadní úsilí mezinárodního společenství směřující k návratu pokoje v Sýrii? Co schází?

„Myslím, že na mezinárodní úrovni je ve hře mnoho zájmů na straně všech států zapojených do tohoto konfliktu. Mluví o míru, ale ve skutečnosti jde o ekonomické zájmy na vysoké úrovni, zájem na prodeji zbraní... A proto válka pokračuje! Myslím, že chybí skutečné odhodlání dospět k míru. To je náš dojem, tak to vidíme tady v Sýrii. Jako věřící, jako křesťané se modlíme a děláme všechno proto, abychom vydrželi, vybízíme k duchu smíření a míru. Ale už pět let se dějí hrozné věci...“

Nevěříte už v možnost vnitřního řešení?

„Ano, ale s podporou mezinárodní komunity a celé oblasti. Myslím, že v tomto boji i v boji mezi sunnity a šíity v celé oblasti, je celá řada zájmů ze strany Saúdské Arábie a Turecka, a částečně také Iránu. V celé oblasti je tomu tak, že každý jde za svými zájmy, podporovanými na mezinárodní úrovni.

V minulých dnech Rada bezpečnosti OSN jednala o humanitární situaci v Sýrii. Vyšla z ní výzva shromáždit ohromnou sumu osmi miliard dolarů na pomoc – jak bylo řečeno – více než dvaceti milionům Syřanů, kteří žijí ve velice těžkých podmínkách uvnitř země i mimo ni. Ve skutečnosti jde ale o velmi urgentní záležitost, lidé umírají každý den...

„Jde o dvě různé věci: na jedné straně násilí a na druhé nejistota, kvůli které nelze žít normálně, není práce apod. Proto zchudli všichni, zejména ti, kdo zůstali v zemi. Jeden inženýr, významný člověk, na kterém leží velká zodpovědnost, se mě ptal – jako předsedy syrské charity – zda bych mohl zajistit dodávky potravin pro 200 rodin inženýrů v Aleppu, protože nemají z čeho žít, nemají práci ani peníze. Pokud jsou tedy bez zdrojů rodiny inženýrů, co teprve chudé rodiny... A stejné je to v celé Sýrii.“

Jaká je situace křesťanů. Víme, že patří mezi skupiny, které byly nejvíce zasaženy, a že jich mnoho odešlo...

„My křesťané jsme na tom v jistém smyslu stejně jako všichni ostatní. Máme stejné problémy s bezpečností a s prací. Ale je také pravda, že ozbrojené skupiny mohou křesťany snadno napadat, protože nemají žádnou obranu. To pak přináší těmto fanatickým skupinám snadná a důležitá vítězství v rámci regionu. Druhý problém spočívá v tom, že křesťané jsou volným uskupením na mezinárodní úrovni a když se tedy podaří vypudit křesťany, tyto ozbrojené skupiny v tom vidí vítězství, právě proto, že takto skoncují s morální rezistencí, se společným soužitím a s úctou k odlišnostem. Křesťanů není mnoho a je tedy velice snadné provést jim něco, co je přiměje k odchodu ze země.

Dramatickou situaci v Sýrii pro Vatikánský rozhlas komentoval biskup Antoine Audo z Aleppa.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.