Evropský parlament: V Sýrii a v Iráku dochází ke genocidě křesťanů a jiných menšin

23.1.2016 

V Evropském parlamentu proběhla (20. ledna) debata o systematickém a masovém vyhlazování křesťanů a jiných náboženských menšin na území Iráku a Sýrie tzv. Islámským státem. Míra krutosti, rozsah ničení a počet zavražděných je takového rozsahu, že vážně ohrožuje existenci křesťanů a dalších menšin v této oblasti.

Debaty se účastnila Federica Mogheriniová, plnící úřad vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční otázky a bezpečnostní politiku. Europoslanci všech politických frakcí vyzvali Evropskou komisi, aby učinila příslušné kroky, a zdůraznili, že je nutné začít označovat dění pravým jménem, totiž mluvit o genocidě a zločinech proti lidskosti a nikoli pouze o terorismu. Nejde však o změnu slovníku, nýbrž o zahájení právních postupů. Evropský parlament nevyloučil vydání zvláštní rezoluce v této záležitosti.

Europoslanci se obávají, že váhání na straně unijních institucí může vést ke katastrofě. Poslanci postulovali také užití ozbrojené intervence, s tím, že dosavadní humanitární akce se ukazují jako nedostačující. Jak bylo také naznačeno, reakce Evropské unie na genocidu křesťanů a jiných menšin v Sýrii a Iráku se dotýká také zájmů členských zemí, nejen kvůli možnosti omezit příliv běženců, ale především proto, že zločiny musí být stíhány a jejich pachatelé se nesmějí cítit beztrestně. A to tím spíš, že problémy Blízkého východu se přenášejí do Evropy.

Jednání Evropského parlamentu byla reakcí na hlasy, které už dlouho přicházejí od náboženských představitelů Blízkovýchodních církví a náboženských skupin. Kritickou situaci vylíčil ve zvláštním listu adresovaném předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi chaldejský patriarcha Bagdádu Luis Raphael I. Sako. „Přišel čas vzít na sebe odpovědnost, dříve než se konflikt rozroste na další dlouhá léta; nyní je ten pravý čas k tomu, abychom spojili své síly a abychom ruku v ruce, křesťané a muslimové, zasáhli a zastavili masakry a ničení,“ píše bagdádský patriarcha. – „Prosíme vás, abyste udělali pro zastavení této genocidy všechno, co je ve vašich možnostech, dříve než bude příliš pozdě.“

Patriarcha Sako v listu pranýřuje „vnější aktéry“ konfliktu, ty, kdo – jak píše - zasáhli pouze kvůli svým zájmům v regionu a „užívali demokracii a svobodu pouze jako záminku k tomu, aby nás připravili o přírodní zdroje, mír a svobodu a aby vytvářeli chaos a terorismus v Iráku a na Blízkém východě.“
Jak dále pokračuje bagdádský patriarcha, tato situace vedla k selhání školního a zhoršení výchovného systému, růstu nezaměstnanosti, degradaci ekonomické a bezpečnostní situace a kolapsu veřejných služeb. V dnešním Iráku jsou tisíce mrtvých, miliony uprchlíků a vnitřních vysídlenců, zničené domy a struktury a lidé, na které doléhá délka konfliktu – líčí dále tragickou situaci patriarcha Sako.

Pokud jde o postavení křesťanů, neváhá mluvit o agónii. Podle chaldejského patriarchy Bagdádu se stali – spolu s dalšími etnickými skupinami – cílem zcela vědomého postupu, který chce vytlačit křesťany a další náboženské menšiny ze země. K tomu přistupují ještě akce tzv. Islámského státu proti křesťanům a jezídům, vyhnaným z Mosulu a Ninivské planiny. Toto zacházení s menšinami, lze podle patriarchy Saka označit za „genocidu“.

Ve svém listu zmiňuje patriarcha také nejrůznější omezování práv a urážky namířené proti křesťanům ze strany různých fundamentalistických skupin. Vypočítává zákaz přát křesťanům k vánocům, zničení vánočního stromu v různých obchodních centrech, odmítnutí ze strany stavitelů budovat domy a kláštery pro křesťany s odůvodněním, že jsou nevěřící, vyvlastňování křesťanských domů a majetku v Bagdádu některými milicemi, nucení křesťanských žen, aby se halili do závoje po příkladu P. Marie. Podle patriarchy Saka může nápravu zaručit jedině silná vláda, otevřený vzdělávací systém, muslimští předáci, kteří se postaví fanatismu a dovolí, aby se křesťané a další menšiny mohli cítit jako občané se stejnými právy a povinnostmi.

Z politického hlediska spatřuje patriarcha Sako federální uspořádání jako nejpřijatelnější pro udržení jednoty země a vyjadřuje přesvědčení, že kultura tolerance a úcty je nejlepším způsobem, jako vykořenit terorismus a postavit se extremismu.
To bylo shrnutí listu bagdádského patriarchy Luise Raphaela I. Saka předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.