František o setkání s Kirillem: Prorocké světlo Vzkříšení

21.2.2016 

Několik tisíc lidí se dnes shromáždilo na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže Františka pronášenou v neděli v poledne z okna apoštolského paláce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Ve své promluvě se Petrův nástupce vrátil k nedávno skončené apoštolské cestě do Mexika a mimo jiné řekl:

Duchovním „těžištěm“ mojí pouti byla svatyně Matky Boží Guadalupské. Pobýt mlčky před obrazem Matky bylo tím, co jsem si přál především. A děkuji Bohu, že mi to umožnil. Rozjímal jsem a nechal na sebe shlížet Tu, která ve svých očích chová otisky pohledů všech svých dětí a zachycuje bolesti způsobené násilím, únosy, vraždami a útlakem mnoha chudých lidí, mnoha žen. Guadalupe je nejnavštěvovanější mariánskou svatyní na světě. Z celé Ameriky přijíždějí lidé, aby se modlili tam, kde se Guadalupská Panna (Morenita) ukázala svatému Juanovi Diegovi, čímž dala počátek evangelizaci kontinentu a jeho nové civilizaci, jež je plodem setkání různých kultur.
A právě to je odkaz, který Pán svěřil Mexiku: opatrovat bohatství různosti a zároveň vyjevovat společnou víru, ryzí a mohutnou víru provázenou značným nábojem vitality a lidskosti. Stejně jako moji předchůdci jsem jel utvrdit víru mexického lidu, ale zároveň se od ní sám nechat utvrdit; plnými hrstmi jsem nabral tento dar, aby mohl přinášet užitek všeobecné církvi.

Zvláštní chválu vzdal papež za setkání s moskevským patriarchou.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před ANGELUS je ZDE

Potom obrátil pozornost k sympoziu, které od zítřka v Římě pořádá komunita Sant´Egidio:

Doufám, že sympozium dá nový impuls snaze o zrušení trestu smrti. Znamením naděje je vývoj veřejného mínění, které k trestu smrti zaujímá stále odmítavější postoj, a to i jakožto k nástroji legitimní sociální obrany. Moderní společnosti totiž mají způsoby, jak účinně zabránit zločinu, aniž by tomu, kdo jej spáchal, definitivně odňaly možnost nápravy. Problém je třeba zasadit do optiky trestního práva více odpovídajícího důstojnosti člověka a plánu Boha s člověkem a společností; tedy do trestního práva otevřeného naději na opětovné zařazení do společnosti. Přikázání „nezabiješ“ má absolutní hodnotu a týká se jak nevinného, tak viníka.
Mimořádný Svatý rok milosrdesntví je vhodnou příležitostí k prosazování stále zralejších forem úcty k životu a důstojnosti člověka. Také zločinec má nezcizitelné právo na život, který je darem Božím. Apeluji na svědomí vládců, aby se došlo k mezinárodnímu konsensu ohledně zrušení trestu smrti. Kéž v tomto Svatém roce milosrdenství nedojde k žádné exekuci takového rozsudku.
Všichni křesťané a lidé dobré vůle jsou dnes povoláni přičiňovat se nejenom o zrušení trestu smrti, ale také o zlepšení podmínek vězněných v úctě k důstojnosti lidí zbavených svobody.

V samotném závěru svého poledního vystoupení papež František nechal věřícím na Svatopetrském náměstí rozdat „duchovní lék“ zvaný Misericordina, totiž krabičku obsahující růženec a obrázek Milosrdného Ježíše jakožto postní výzvu k obrácení, a zažertoval přitom:

Učinili jsme to již v loňském roce, ale tentokrát ve větší kvalitě. Je to Misericordina plus. Rozdají vám ji dobrovolníci z řad chudých, bezdomovců, uprchlíků a řeholníků. Přijměte tento dárek jako duchovní pomůcku k šíření lásky, odpuštění a bratrství zvláště v tomto Svatém roce.

Po společné mariánské modlitbě Anděl Páně papež František všem požehnal.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.