Syrští biskupové žádají zrušení hospodářských sankcí uvalených Evropskou unií

17.5.2016 

Syrští biskupové a řeholníci z církví různých obřadů se obracejí na Evropskou unii se žádostí, aby zastavila hospodářské sankce, uvalené na Sýrii 31. května 2011. Činí tak digitální peticí na platformě change.org. Embargo Evropské unie znemožňuje import a export, včetně ropy, blokuje investice v zemi a přeshraniční finanční transakce, zabraňuje volnému nakládání s majetkem, který mají desítky syrských společností, včetně centrální banky, uložený v Evropské unii. Společenství evropských států hospodářské sankce rok za rokem jednohlasně prodlužuje a příští rozhodování jej může čekat už 23. května, kdy se sejdou zástupci vlád a ministerstev. Pokud by se pouze jediný člen Evropské unie vyslovil proti sankcím, nemůže být embargo na Sýrii opětovně uvaleno.

Syrští duchovní v petici, kterou se obracejí na poslance, primátory a starosty evropských zemí, upozorňují na nespravedlivost hospodářských sankcí a požadují, aby s kroky Evropské unie byli obeznámeni všichni její občané, kteří většinou nic o embargu nevědí. Jak informuje agentura Fides (17.5.2016), mezi prvními petici podepsali katolický apoštolský vikář Aleppa, biskup Georges Abou Khazen, maronitský arcibiskup Aleppa Joseph Tobji, bývalý kustód Svaté země o. Pierbattista Pizzaballa, arménský katolický biskup Aleppa Boutros Marayati, syrské trapistky, sestry z kongregace Panny Marie, Matky ustavičné pomoci, řeholnice z kongregace sv. Josefa, které pracují v aleppské nemocnici Saint Louis, a řecko-katolický arcibiskup Aleppa, Jean Clément Jeanbart.

Krátký text petice zkoumá palčivé rozpory, kterými se vyznačuje evropská politika hospodářských sankcí, a s hořkostí popisuje jejich zkázonosný dopad na každodenní život syrského národa, v kontextu tragického konfliktu, který si za pět let trvání vyžádal statisíce mrtvých a donutil k exilu na šest milionů Syřanů. „V roce 2011“, čteme v textu, „Evropská unie zahájila embargo vůči Sýrii, které definovala jako sankce vůči představitelům režimu. V roce 2012 na základě nevysvětlitelného rozhodnutí zprostila embarga ony části syrského území, které kontrolují ozbrojené džihádistické skupiny, s cílem poskytnout ekonomickou podporu takzvaným revolučním opozičním silám.“

Jak při své nedávné návštěvě Milána vysvětlil aleppský apoštolský vikář (La nuova bussola quotidiana, 28.4.2016), embargo tak nebrzdí tajné obchodování se zbraněmi, zatímco posouvá do ilegality a pašeráctví někdejší legitimní obchod a projevy rodinné či občanské solidarity. Uveďme několik příkladů: blokace peněžních transferů zamezuje zahraničním Syřanům, aby poskytovali podporu svým příbuzným ve vlasti, a naopak mnozí syrští studenti, kteří navštěvují evropské či americké univerzity díky vládním stipendiím, nemohou požívat této podpory. Nevládní charitativní organizace již nejsou s to legálně platit své zaměstnance v Sýrii a západní archeologické týmy už nejsou oprávněny k zaměstnávání místních spolupracovníků, kteří by mohli účinně zabránit plenění archeologických nalezišť a muzeí. Sankce dopadají také na evropské firmy, kupříkladu italské výrobce textilních strojů, které dříve spolupracovaly se syrskými partnery.

V posledních pěti letech – pokračuje petice syrských biskupů a řeholníků – hospodářské sankce proti Sýrii přispěly k rozkladu tamní společnosti, odsoudily ji k hladu, epidemiím a bídě, přivedly stát na pokraj bankrotu, a naopak podpořily aktivitu bojovných fundamentalistů, kteří dnes útočí rovněž v Evropě. Signatáři petice poukazují na skutečnost, že Syřané spatřují možnou budoucnost pouze v útěku z vlasti, což by nicméně nemělo být jediné řešení, které mezinárodní společenství dokáže těmto nebohým lidem nabídnout. Exodus ze Sýrie totiž naráží na mnohé obtíže, vzhledem k vyhroceným sporům ohledně migrační politiky v různých zemích Evropské unie. Syrští biskupové a řeholníci v petici podporují všechny humanitární a mírové iniciativy, které mezinárodní společenství uskutečňuje, zejména prostřednictvím obtížných mírových jednání v Ženevě. Zároveň však vyslovují naději, že na jejich žádost přijde konkrétní odpověď a že sankce, které se týkají běžného života každého Syřana, budou s okamžitou platností odvolány.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.