Chaldejský patriarcha: Křesťanská domobrana v Iráku neexistuje

23.5.2016 

Kongres Spojených států amerických by mohl v krátké době schválit finanční příspěvek na vyzbrojování tzv. křesťanské domobrany, která údajně operuje na Ninivské planině. Toto financování má být součástí boje s tzv. Islámským státem, v jehož rámci USA již v minulosti uvolnily fondy určené místním bezpečnostním silám v oblasti Ninivské planiny. Jak podtrhují sdělovací prostředky, kupříkladu Christian Today, nový návrh zákona je navíc konkrétním účinkem deklarace Kongresu, kterou zákonodárci Spojených států amerických označili násilí Islámského státu na iráckých křesťanech za „genocidu“. Agentura Fides (19. a 20.5.) přináší dva hlasy ze Sýrie a Iráku, které nicméně logisticko-vojenskou podporu takzvané křesťanské domobrany nepovažují za šťastný nápad.

Bagdádský chaldejský patriarcha Louis Raphael I. Sako prohlásil, že konečně chápe, kam mířilo prohlášení amerických kongresmanů o genocidě křesťanů. „Žádná křesťanská domobrana neexistuje“, vysvětlil primas chaldejské církve. „Jsou to zpolitizované skupiny prostých lidí, kteří naléhavě potřebují plat. Křesťané, kteří zůstali v Iráku, patří k nejchudší anebo střední třídě, navíc je mezi nimi 100 tisíc uprchlíků“. Jak dodává bagdádský patriarcha, křesťané z Ninivské planiny jsou ze všech stran manipulováni a za všeobecného zmatku využíváni k různým zájmům – mnozí křesťanští uprchlíci byli donuceni podepsat „smlouvu o věrnosti“ s autonomní oblastí iráckého Kurdistánu, jinou křesťanskou skupinu zase podporuje ústřední vláda. „Pokud chtějí Spojené státy americké skutečně porazit daesh, měly by spíše podporovat legitimní iráckou či autonomní kurdskou vládu namísto tvorby rozkolnických uskupení“, uzavírá chaldejský patriarcha.

Také podle syrsko-katolického arcibiskupa eparchie Hassaké-Nissibi je uvolnění vládních fondů USA pro údajnou křesťanskou domobranu „šílenství, možná vyvolané nějakým obchodníkem se zbraněmi, kterému se dosud nepodařilo vyprázdnit své sklady“.
„Už od první chvíle jsme si myslel, že kampaň, která chtěla vtěsnat utrpení křesťanů do pojmu „genocida“, byla ve skutečnosti geopolitická operace, za níž stály konkrétní zájmy“, dodává mons. Jacques Behnan Hindo. „Když se použije kategorie „genocida“, lze ospravedlnit vojenské či jiné operace, které mohou být více či méně průhledné“, upřesňuje katolický pastýř východosyrského města. „jestliže se křesťané - podle svého svědomí - chtějí účastnit boje proti tzv. Islámskému státu, mohou se zapojit do řádného vojska. Vytvářet uskupení, která se chtějí prezentovat jako křesťanská, je proti evangeliu. A navíc je taková taktika sebevražedná.“

Jak vysvětluje arcibiskup Hindo, když syrský konflikt dospěl do jeho arcieparchie na samých hranicích s Tureckem, vláda mu nabídla 700 samopalů pro křesťany v Hasace a dalších 1000 pro křesťany města Kámišlí. „Odmítl jsem, protože jsme proti násilí, ať pochází z jakékoli strany. Jako pastýři máme podporovat svůj lid na pouti podle evangelia, ať již prožíváme jakoukoli situaci. V případě, že podstoupíme jistá neuvážená rozhodnutí, totiž hrozí, že všechny křesťany vystavíme riziku odvetných opatření a cíleného násilí“, soudí pro agenturu Fides syrsko-katolický arcibiskup.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.