Kard. Nicols: sv. Tomáš Becket má rysy dnešních mučedníků – zůstal, aby svědčil

24.5.2016 

Relikvie sv. Tomáše Becketa uchovávané v Ostřihomi se v těchto dnech nakrátko vracejí do Anglie. Canteburský arcibiskup a kancléř krále Jindřicha II., zavražděný v roce 1170 po té, co se králi znelíbil, je jedním ze světců Anglie ještě nerozdělené schismatem. Ačkoliv reformace chtěla zahladit památku na tohoto obhájce církevních práv proti světské moci, pouť jeho relikvií se nyní stala jednou z akcí sbližujících katolíky a anglikány. Hovoří kardinál Vincent Nichols:

„Iniciativa vzešla z maďarské strany, od kardinála Erdö a maďarské vlády. Tyto relikvie byly v Maďarsku od smrti Tomáše Becketa a v poslední době se staly velmi významné pro místní katolíky, zejména v závěrečné fázi komunistického režimu. Nyní to bude vůbec poprvé, co se tyto relikvie vrací na místo odkud pocházejí.“

Tomáš Beckett za svého života obhajoval práva církve před státní mocí. To bylo také jádrem jeho konfliktu s králem, který ho nakonec stál život. Jeho příběh se stal nepohodlný za vlády Jindřicha VIII. a anglikáni se pokusili vytěsnit vzpomínky na tohoto světce. Naopak katoličtí misionáři, kteří tajně přicházeli do Anglie, považovali sv. Tomáše Becketa za svého patrona:

„Kněží, kteří přicházeli do této země jako misionáři a riskovali při tom svůj život, se obraceli k Becketovi jako ke svému patronovi. A v poslední době, v časech, které jsou ekumeničtější, úcta k Becketovi narostla, protože v jeho životě vidíme naprostou oddanost jeho kněžské službě, či v jeho případě biskupské. A to je pro každého dnešního kněze inspirativní.“

Relikvie sv. Tomáše Becketa poputují z katolické Westminsterské katedrály do Westminsterského opatství a nakonec do Canterbury. Událost má tedy silný ekumenický akcent:

Závěrečnou etapou bude procesí po městě Canterbury, které skončí v tamní katedrále a v sobotu večer se bude konat před katedrálou koncert. To jsou všechno důležité historické momenty. Ale jejich předznamenáním byla návštěva papeže Jana Pavla II. Všem, kdo si ji pamatují, se vybavuje jeho společná modlitba s canterburským (anglikánským, pozn. překl.) arcibiskupem na místě, kde byl Becket zavražděn. A toto byl velice důležitý začátek procesu uzdravení a cesty kupředu z doby reformace do dnešní doby, kdy sdílíme úctu a respekt k těm, kdo byli heroickými Ježíšovými svědky.

Tomáš Beckett zůstává svědkem pro naši dobu. Mnoho rysů jej spojuje také s mučedníky dneška:

„Ano, to je pravda. Jisté je, že Becket neuprchl. Podobně jako některým mučedníkům z Blízkého východu i jemu byla dána příležitost uprchnout. Becket však řekl: nezavírejte bránu tohoto chrámu, chrám není zavřen pro nikoho. A rytíři přišli a zabili ho. Podobně, někteří mučedníci dneška řekli: „Já neodejdu, zůstanu a budu svědčit o své víře.“ Becketovy relikvie se dostaly do Maďarska velmi brzy, protože mezi rodinou krále Jindřicha a maďarskou královskou rodinou byly těsné vazby. Proslulost tohoto světce byla tak veliká, že se jeho relikvie rozšířily po celé Evropě, jsou dokonce i na Islandu, dodává kardinál Nicols.

Připomeňme, že Tomáše Becketa blahořečil papež Alexandr III. pouhé tři roky po jeho smrti a rok nato byl také svatořečen. Na cestě do Londýna doprovázel jeho relikvie maďarský prezident János Áder, ostřihomsko-budapešťský arcibiskup kardinál Péter Erdö a zástupce předsedy vlády Zsolt Semjén.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.