Papež: Zdravý realismus je katolický

9.6.2016 

Chtít „toto anebo nic“ není katolické, ale heretické – poznamanel papež František v dnešní homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty, když mluvil o „zdravém realismu“, ke kterému Ježíš vedl svoje učedníky. Papež poukázal na zlo, které je působeno Božímu lidu těmi muži církve, kteří dělají opak toho, co říkají; vybízel rovněž k vymanění se z rigidního idealismu, který nedovoluje lidem, aby se mezi sebou smířili.

„Vaše spravedlnost musí být dokonalejší než spravedlnost učitelů Zákona a farizeů“ – tuto pobídku, kterou začíná dnešní evangelium (Mt 5,20-26), si vzal papež jako základ své promluvy o křesťanském realismu. „Lidé byli trochu zmatení – řekl papež – protože ti, kdo je učili Zákonu, byli ve svém životním svědectví nekoherentní. Ježíš je tedy povzbuzuje, aby šli dále a směrem vzhůru. Jako příklad uvádí páté přikázání a zdůrazňuje, že už ten, »kdo se na svého bratra hněvá, propadne soudu«, jako kdyby zabil. Je dobré to slyšet – pokračoval papež – zvláště v době, kdy jsme si tolik navykli druhé nálepkovat slovníkem, který je kreativní v urážkách. Něco takového je hřích, jako zabití. Je to jako dát facku duši bratra a jeho důstojnosti. Častujeme druhé nadávkami téměř z jakési dobročinnosti,“ dodal s hořkou ironií.

Papež pak s odkazem na slyšitelnou přítomnost dětí na dnešní bohoslužbě výklad přerušil a řekl, že „dětské kázání v kostele je hezčí než to kněžské, biskupské či papežské. Klidně je nechte,“ řekl pak směrem k rodičům, „protože je to hlas nevinnosti, který prospívá nám všem.“
„Ježíš – vrátil se papež k tématu – žádá dezorientovaný lid, aby hleděl vzhůru a šel vpřed. Totéž je třeba také dnes i přes antisvědectví, které si jako křesťané vzájemně dáváme.“

Kolikrát jen v církvi slyšíme takové věci. Tento kněz, či tamten muži či žena z Katolické akce, biskup či papež říkají »jednejte takto«, ale sami tak nejednají. To je pohoršení, které zraňuje Boží lid a brání mu v růstu a pokroku. Neosvobozuje. Také tehdejší lid přihlížel rigidnosti učitelů Zákona a farizeů. Když přišel nějaký prorok, který dodával trochu radosti, byl pronásledován a zabit. Pro proroky nebylo místo. A Ježíš těmto farizeům říká: »zabíjíte a pronásledujete proroky, kteří vnášejí nový vzduch«.

„Velkodušnost a svatost, kterou od nás Ježíš žádá – řekl dále papež – znamená, že máme vždycky vycházet ze sebe, směrem vzhůru, to znamená vymanit se z rigidnosti Zákona a také z idealismů, které nám nedělají dobře. Ježíš, který nás zná dobře – pokračoval – zná naši přirozenost a vybízí nás, abychom se spolu smířili, máme-li něco proti sobě. Ježíš nás učí zdravému realismu – dodal papež – častokrát nelze dosáhnout dokonalosti, ale lze se alespoň dohodnout.“

Toto je zdravý realismus katolické církve. Katolická církev nikdy neučí »buď to, anebo tamto«. To není katolické. Církev říká »to a také to«. Buď dokonalý, smiř se se svým bratrem. Neurážej ho. Měj ho rád. A jestliže se vyskytne nějaký problém, alespoň se dohodni, aby se nerozpoutala válka. To je zdravý realismus katolicismu. Není katolické žádat »buď to anebo nic«, to není katolické, to je heretické. Ježíš dovede putovat spolu s námi, podává nám ideál a doprovází k ideálu, vymaňuje nás z uvíznutí v rigidnosti zákona a říká nám: »dělejte, co můžete«. On nás dobře chápe. Je to náš Pán a tomu nás učí.

„Pán – řekl dále papež – nás žádá, abychom se nepřetvařovali a nechválili Boha tímtéž slovníkem, kterým urážíme bratra. Dělejte, co můžete – dodal – k tomu nás vybízí Ježíš. Alespoň se vyhněte válce mezi sebou, dohodněte se.“

A dovolím si říci vám ještě něco, co může vypadat trochu podivně: je to drobná svatost sjednávání. Říci si: »Nemohu všechno, ale chci udělat všechno, dohodnu se s tebou alespoň na tom, že se nebudeme urážet, nepovedeme válku a budeme žít v míru«. Ježíš je grand! Vysvobozuje nás ze všech našich ubohostí. Také z idealismu - ten není katolický. Prosme Pána, ať nás učí nejprve vyjít z každé rigidnosti, ale vyjít vzhůru, abychom se mohli klanět Bohu a chválit Jej; a ať nás učí se usmiřovat a shodnout se v tom, co můžeme.

Kázal dnes papež František v Domě sv. Marty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.