Římský biskup přijal novou primátorku Říma

1.7.2016 

Papež František přijal dnes na soukromé audienci nedávno zvolenou primátorku Říma. 37-ti letá Virginie Raggi patří k politickému Hnutí 5 hvězd, vystudovala práva, je vdaná a má syna. Mimořádné volby do čela římského magistrátu se konaly v důsledku odhalení rozsáhlých podvodů, za něž putovalo před rokem z magistrátu přímo do vyšetřovací vazby asi 30 tamějších úředníků. Vedlo to k ochromení hlavního města, na které italská vláda musela uvalit státní správu. Město má dluh 13 miliard euro. Virginie Raggi, jež na soukromou audienci přišla s rodiči a svým synem, Vatikánskému rozhlasu o setkání s papežem řekla:

Proběhlo velmi dobře, bylo dojemné. Bylo to samozřejmě poprvé, kdy jsem se setkala se Svatým otcem. Objevila jsem, že je opravdu velice lidský a hluboce mne to zasáhlo..“

Je pro vás důležitá duchovní a morální obnova Říma po otřesech, kterými prošel magistrát města během posledních let?

Je důležitá mnohem více po všech těch tragických a politováníhodných událostech, jež jsou známy pod jménem „mafie hlavního města“ a ve skutečnosti jsou výsledkem dlouholeté špatné politiky. Je nezbytné, aby Římané, lidé a občané, pochopili, že něco překračuje jejich vlastní prospěch, totiž obecné dobro, obecný zájem a že existuje něco, co přesahuje stranictví a sobectví. Myslím, že máme povinnost opět vnést hodnoty do administrativy a do všech institucí.

Jakou roli má podle vás v římské společnosti církev?

Církev má zajisté velmi důležitou roli v celé Itálii, ale v Římě obzvlášť, také proto, že je tu doma. Jsme sousedé, díváme se na sebe přes Tiberu. Musím říci, že si velice cením slov encykliky Laudato si´. Považuji je za opravdu aktuální a moderní. Mluví se o klimatických změnách, urbanistice, která škodí, když nerespektuje pravidla, ducha společenství a ty, kdo jsou nejvíce křehcí. Musím říci, že tato encyklika mluví o mnohém, co se přímo týká dnešní římské společnosti.

Existují podle Vás v Římě opomíjené problémy? Mám na mysli chudobu, přijímání migrantů a podobně?

Bohužel ano, protože lidé, na které nejvíce dolehá nouze, potřebují více pozornosti a tato pozornost ze strany institucí obnáší také větší ekonomickou pozornost. Pokud se tedy imigrantů využívá k vlastnímu obohacení, jako tomu bylo v případě „mafie hlavního města“, kdy se stávají prostředkem byznysu a nikoli adresáty poskytované pomoci, pak tu problém je. Peníze musíme používat k tomu, abychom něco dělali; nesmíme používat lidi k tomu, abychom dělali peníze. Je zapotřebí změnit paradigma.

K tématu rodiny. Bude pro Vás ve vedení správy města důležitý faktor rodiny?

Bude věnována pozornost službám, které jsou již dlouho terčem redukující politiky. Až do dneška se totiž namísto plýtvání přistupovalo ke škrtání služeb. Víme však, že plýtvání slouží k udržování privilegií. Musíme se proto snažit, aby všechny peníze, které byly dosud utráceny zbytečně, šly do služeb a zvýšila se tak nabídka.

Říká Virginia Raggi, minulý týden zvolená primátorka Říma, po dnešní soukromé audienci u papeže Františka.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.