Usmívejte se na ty, kdo opovrhují vaší chudobou, a modlete se za ně - řekl papež bezdomovcům

6.7.2016 

Třebaže v červenci se středeční generální audience nekonají, nezůstala dnes audieční aula Pavla VI. nevyužita. Papež František zde dopoledne přivítal skupinu asi 200 bezdomovců, sociálně a ekonomicky marginalizovaných lidí z Francie, které přivedl francouzský primas, lyonský arcibiskup, kardinál Philip Barbarin, spolu s dalšími průvodci a členy hnutí ATD Quart monde. Přišli z různých diecézí, ležících na území lyonské provincie.

Pouť zorganizovalo hnutí Přátel otce Josepha Wresinského (Jozef Wrzesiński), francouzského diecézního kněze, polského původu, který žil v letech 1917-1988 a věnoval se chudým lidem a těm, kteří žili na okraji společnosti. Založil charitativní hnutí ATD Čtvrtý svět, jak jeho zakladatel souhrně označoval svět chudoby (Agir Tous pour la Dignite Quart monde). Tato organizace přináší pomoc chudým na celém světě a v sedmdesátých letech se jí dostalo poradního statutu u OSN v New Yorku, Mezinárodního úřadu práce v Ženevě, při UNESCO v Paříži a při Radě Evropy ve Štrasburku. V jeho domovské diecézi Soissons byl roku 1997 zahájen beatifikační proces, který od roku 2010 pokračuje na vatikánské Kongregaci pro svatoření. Pouť bezdomovců do Říma byla pořádána u příležitosti blížícícího se 100. výročí narození tohoto kněze.

V aule Pavla VI. představil poutníky francouzský primas kardinál Barbarin, papež František se s každým osobně pozdravil a potom je italsky se simultánním překladem do francouzštiny oslovil. Mimo jiné, obraceje se k následovníkům otce Wresinského, papež zdůraznil, že jejich zakladatel „vycházel ze sdílení života a nikoli abstraktních idejí“, neboť „abstraktní teorie nás přivádějí k ideologiím, a ideologie nás vedou k popření toho, že se Bůh stal tělem, jedním z nás.“ Svoji promluvu zakončil papež výzvou ke všem marginalizovaným lidem:

Milovaní bratři, žádám vás především, abyste si uchovávali odvahu a - uprostřed svých úzkostí - také radost naděje. Tento plamen, který je ve vás, ať nehasne. Věříme totiž v Boha, který napravuje všechny nespravedlnosti, hojí všechny rány a dovede odměnit ty, kdo k Němu chovají důvěru. Čekání na tento den, naplněný pokojem a světlem, je podstatou vašeho přínosu církvi a světu. Vy jste svědky Krista, jste přímluvci u Boha, který vaše modlitby zcela zvláštním způsobem splní.
Požádali jste mne, abych připomněl církvi ve Francii, že Ježíš trpí před branami našich kostelů. Pokladem církve jsou chudí, jak řekl římský jáhen Vavřinec. Chtěl bych vás nakonec poprosit o laskavost a svěřit vám poslání, které jste schopnit ve své chudobě splnit jedině vy. Mám na mysli toto: Ježíš byl občas velice přísný a káral ty, kdo nepřijímali poselství nebeského Otce. A tak jako řekl ona krásná slova „blahoslavení“ chudí, hladovějící, plačící a ti, kdo jsou nenáviděni a pronásledováni, řekl také něco, co vzbuzuje strach! Řekl: „Běda!“ vám bohatí, chytří, smějící se a ti, kteří mají rádi lichocení a přetvařují se. Pověřuji vás tedy posláním modlit se za ně, aby Pán změnil jejich srdce. Prosím vás také, abyste se modlili za ty, kdo zavinili vaši chudobu, aby se obrátili! Modlete se za bohaté, kteří se odívají šarlatem a kmentem a pořádají skvělé hostiny, aniž by si povšimli, že před jejich dveřmi je spousta Lazarů, toužících nasytit se zbytky z jejich stolu. Modlete se také za kněze, levity, kteří spatřili polomrtvého člověka u cesty, ale přešli kolem s odvrácenou tváří, protože neměli soucit. Na všechny tyto lidi a také na všechny ostatní, kteří mají negativní vztah k vaší chudobě a vašim bolestem, se usmívejte, přejte jim dobro a proste Ježíše, aby se obrátili. Ujišťuji vás, že budete-li tak jednat, nastane velká radost v církvi, ve vašem srdci i v milované Francii.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy je ZDE

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.