Nová vlna násilí v Jižním Súdánu

20.8.2016 

Tisíce lidí je na útěku před novou vlnou násilí v Jižním Súdánu. Hledají útočiště v kostelech, misijích a katolických školách. Válka, která před několika týdny s novou silou propukla v hlavním městě Džuba, se rozšířila na celou zemi a sklízí krvavé plody. „Dvacetitisícové město Lainya, ve kterém byla misijní stanice verbistů, je zcela opuštěné. Lidé žijí týden v buši, bez potravin a léků. Podobně vypadá situace na mnoha místech tohoto nejmladšího státu světa,“ říká o. Andrzej Dzida (foto), polský misionář z kongregace verbistů, který třetím rokem pracuje v Jižním Súdánu:

„Konflikt se bohužel rozšířil na celý Jižní Súdán. Došel i do našeho městečka Lainya. Prakticky tři týdne bylo město nepřetržitě ostřelované ze strany vládních sil i opozice. Mnoho lidí přišlo o život a ještě více jich uteklo do buše. Domy byly spláleny a vyplněny. Není v podstatě kam se vrátit. Mnoho lidí se schovalo také v Domě naděje, na pozemku naší farnosti, ale i oni postupně začali utíkat do buše, protože situace byla stále napjatější. Největším problémem je nedostatek potravy. Cesty jsou zablokované, není jak ji doručit. Dalším problémem je anarchia v zemi, spor mezi prezidentem a popozicí. Prezident Salva Kiir je také v konfliktu s mezinárodními silami, neuznává OSN. Naposled se stalo, že pod záminkou hledání zbraní ve skladech OSN byly rozkradeny potraviny, které měly stačit na měsíc pro 200 tisíc lidí. Církev se významně angažuje v pomoci a její podpora je tady citelná“
– říká o. Andrzej Dzida z Jižního Súdánu.

Polský misionář zdůrazňuje, že základní podmínkou k zastavení násilí je ukončení obchodu se zbraněmi ze strany Západu a zemí Perského zálivu. Kromě toho obyvatelé Jižního Súdánu musejí objevit svou národní identitu a postavit ji nad rodovou a rasovou příslušnost, která vyvolává současné konflikty a roztržky.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.