Informace a dezinformace o Sýrii

23.8.2016 

Před pěti dny obletěla západní média fotografie zakrváceného pětiletého Omrana Daqneeshe, sedícího na židli pomerančové barvy v nemocniční ambulanci ve východním Aleppu. Fotografii doprovázelo v různých médiích také video. Moderátorku televize CNN dramatická scéna rozplakala. Ze záběrů je nicméně zřejmé, že dítě nepřinášejí ošetřovatelé, nýbrž příslušníci tzv. Bílých přilb, jak se přezdívá takzvaná Syrská civilní obrana (Syria Civil Defense), založená ve Velké Británii, a není neseno nejprve k nutnému ošetření, nýbrž k pózování před kamerou a fotografy. Zranění dítěte, jak dodávaly popisky zmíněné fotografie, mělo způsobit letecké bombardování (džihádisté letadla nemají). Kromě této manipulace vychází najevo ještě jeden detail. Podle agentury Associated Press byla jedna z fotografií dítěte pořízená jistým Mahmoudem Raslanem, který je vidět také na videu a jehož Facebooková stránka prozrazuje, že je členem teroristické skupiny Harakt Nour al-Din al-Zenki, jež má na svědomí četné krutosti a to také na dětech.

Vatikánský rozhlas se v jiné souvislosti spojil s knězem z aleppské farnosti sv. Františka, otcem Firasem Luftim (foto), který zítra vystoupí na italském kaotlickém mítinku v Rimini a který komentuje poslední vývoj událostí ve zkoušeném syrském městě, zvláště pokud jde o příměří, které navrhuje OSN:

Jakákoli možnost zklidnění v Aleppu je vítaná. Když však v minulosti došlo k příměří, došlo jen dozbrojení a namísto míru nastalo zhoršení situace. Zastavení palby je tedy nezbytné, ale ukazuje se, že je také příležitostí k novému vyzbrojení a naplánování dalších a ještě krutějších útoků, nikoli tedy k definitivnímu vyřešení syrského konfliktu.

Jaká je podle vás ve městě situace?

Každá strana přináší svůj výklad, který ani v dobrém, ani ve zlém, nevysvětlí všechno. Kdo žije, jako my tady, na území kontrolovaném syrskou armádou, vidí jakýkoli útok z druhé strany jako invazi. Pokud je informace podávána z druhé strany, mluví se o pokusu džihádistů o osvobození a dobytí města. Řekl bych tedy v tomto kontextu, že velmoci vedou špinavou válku kvůli špinavým ekonomickým, politickým a geopolitickým zájmům. Platí za to nevinní na jedné i druhé straně, zejména děti a ženy. Počet mrtvých v této válce dosahuje 280 tisíc a polovinu z nich tvoří děti a ženy. Autentická informace vychází z reality, z prožitku, z autentického a přímého kontaktu s těmi, kdo trpí. V Aleppu nyní zůstali opravdu pouze ti nejchudší. Ti nejbohatší opustili již v prvních měsících toto město a řekl bych, že i Sýrii. Odešli pryč. Kolem nás jsou pouze chudí a to ti nejchudší z chudých.

Může podle vás dohoda mezi Ruskem, Iránem a Tureckem vyřešit situaci v Aleppu a v Sýrii?

Podívejte se: desítky tisíc džihádistů přicházejí z celého světa a pocházejí z více než čtyřiceti národností. Jednotně přecházejí tureckou hranici a dostávají zbraně. V jednom německém časopise jsem četl, že džihádistů, kterých přišlo během posledních pěti let do Sýrie, je 380 tisíc, což je mnohem víc, než kolik má vojáků syrská armáda. Bylo by tedy žádoucí, aby Turecko přijalo opatření proti těmto džihádistům a aby alespoň uzavřelo hranice a nenechalo je procházet všechny. Zpráva, kterou jsme slyšeli, že Rusko a Irán mohou přesvědčit Turecko, aby přijalo správná opatření, byla přijata kladně. Dost už bylo džihádistů, kteří přicházejí ozbrojeni, jsou placeni a válčí v Sýrii zcela určitě ne proto, aby přinášeli demokracii či svobodu svědomí.

Kdo podle Vás užívá chemické zbraně?

Z toho, co nám bylo řečeno a vyprávěno, byly tyto zbraně použity před několika roky. Problém spočívá v ověření, kdo je použil. Záležitost je velice delikátní. Vstupujeme totiž na pole dezinformací či účelového podávání informací. Někdo stojí za touto informací či dezinformací jednak proto, aby obvinil před celým světem syrskou vládu a její instituce, a jednak proto, aby vyvolal vojenskou intervenci pod vedením OSN, tedy naprostou destabilizaci a chaos. Zdá se však a jsem si tím dokonce jist, že díky papeži s vírou vykonaná modlitba celého katolického světa, pravoslavných i mnoha muslimů dobré vůle tehdy odvrátila vojenskou intervenci, která mohla být skutečně katastrofická a tragická.

Říká syrský františkán a farář v Aleppu otec Firas Lufti.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.