Papež: Máme zapotřebí míru více než kdy předtím

18.9.2016 

Na Svatopetrském náměstí se v neděli před polednem sešlo asi 30 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže Františka před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce hovořil na základě dnešního (Lk 16,1-13) evangelia o nutnosti volit mezi mondénním a evangelním životním stylem a mimo jiné řekl:

Životní putování s sebou nutně přináší volbu mezi těmito dvěma cestami: mezi poctivostí a nepoctivostí, věrností a nevěrností, sobectvím a nezištností, mezi dobrem a zlem. Nelze oscilovat mezi jednou a druhou cestou, protože vedou odlišnými a protikladnými logikami. Prorok Eliáš řekl izraelskému lidu, který šel po obou těchto cestách: „Kulháte na obě nohy!“ (srov. 1 Král 18,21). To je hezký obraz. Je důležité přijmout rozhodnutí, jakým směrem se vydat a po zvolení té správné cesty jít odhodlaně a rozhodně, svěřit se Pánově milosti a opoře Jeho Ducha. Závěr evangelní perikopy je mocný a kategorický: „Žádný služebník nemůže sloužit dvěma pánům. Buď jednoho bude zanedbávat a druhého milovat, nebo se bude prvního držet a druhým pohrdne“ (Lk 16,13).
Tímto učením nás Ježíš dnes vybízí, abychom se zřetelně rozhodli mezi Ním a světským duchem, mezi logikou korupce, útisku a chamtivosti a logikou poctivosti, mírnosti a sdílení. Někdo zachází s korupcí jako s drogou: myslí si, že s jejím užíváním může začít a přestat, kdy se mu zachce. Začíná se troškou, spropitné tady, úplatek tam... A mezi jedním a druhým se pozvolna vytrácí vlastní svoboda. Také korupce způsobuje závislost a plodí chudobu, vydírání a utrpení. A kolik obětí dnes ve světě má! Kolik obětí má tato rozšířená korupce! Avšak snažíme-li se sledovat evangelní logiku bezúhonnosti, průhlednosti úmyslů a činů, logiku bratrství, stáváme se strůjci spravedlnosti a otevíráme lidstvu horizonty naděje. Nezištností a darováním sebe bratřím sloužíme správnému pánu: Bohu.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před mariánskou modlitbou Anděl Páně ZDE

Potom papež František obrátil pozornost ke včerejší beatifikaci. Na Sardinii byla blahořečena Elisabetta Sanna (1788-1857):

Včera byla v Codrongianos (Sassari) prohlášena za blahoslavenou Elisabetta Sanna, matka rodiny. Když ovdověla, věnovala se zcela modlitbě a službě nemocným a chudým. Její svědectví je vzorem evangelní lásky oživované vírou.

Potom pozdravil účastníky Národního eucharistického kongresu v Itálii:

Dnes se v Janově končí Národní eucharistický kongres. Zdravím všechny shromážděné věřící a doufám, že tato událost milosti oživí v italském lidu víru v nejsvětější svátost Eucharistie, v níž se klaníme Kristu, který je pro každého člověka zdrojem života a naděje.

Nakonec papež upozornil na svoji úterní cestu do Assisi, kde se účastní mezináboženského setkání a bude se s představiteli ostatních křesťanských vyznání modlit za mír:

Toto úterý se vydám do Assisi na setkání modlitby za mír, po třiceti letech od onoho historického setkání, které svolal svatý Jan Pavel II. Vybízím farnosti, církevní sdružení i jednotlivé věřící celého světa, aby tento den prožili jako Den modlitby za mír. Dnes máme zapotřebí míru více než kdy předtím uprostřed této války, která je všude ve světě. Modleme se za mír! Podle příkladu svatého Františka, muže bratrství a mírnosti, jsme všichni voláni vydat světu mocné svědectví svým společným nasazením za mír a smíření mezi národy. V úterý se tedy všichni spojíme v modlitbě. Každý ať si udělá čas, kolik může, aby se modlil za mír. Celý svět společně.

Řekl Petrův nástupce na závěr své polední promluvy.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.