Pochopení Zákona je darem Ducha svatého

6.10.2016 

Pravé učení nespočívá v rigidním lpění na ideologické podmanivosti Zákona, nýbrž ve zjevení Boha, který se dává tomu, kdo je otevřen Duchu svatému – kázal papež František při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.

Dnešní liturgická čtení mluví o Duchu svatém, „velkém Otcově daru“ (srov. Lk 11,5-13), který – jak řekl papež – je „silou umožňující církvi jít odvážně až na konec světa. Duch je protagonistou církevního putování. Bez Něho vládne uzavřenost a strach.“
Petrův nástupce popsal celkem tři postoje k Duchu svatému. První vyplývá z výčitky, kterou svatý Pavel činí Galaťanům (3,1-5), kteří si myslí, že se jim dostává Ducha za konání skutků Zákona a nikoli za víru v Ježíše Krista. „Stali se rigidními, řekl papež. Jsou to titíž lidé, kteří odporovali Ježíšovi a které Pán označoval za pokrytce.“

Toto lpění na Zákoně působí ignoranci Ducha svatého. Nedovolí, aby síla Kristova vykoupení šla kupředu v Duchu svatém. Tato ignorance vidí pouze Zákon. Je pravdou, že existují přikázání a my se jich máme držet. Vždycky však z milosti velkého daru, který nám dal Otec a Jeho Syn; daru Ducha svatého. Takto lze chápat Zákon, nikoli redukováním Ducha i Syna na Zákon. Právě s tím měli tito lidé problém, ignorovali totiž Ducha svatého a neuměli jít vpřed. Byli uzavření v předpisech: toto se musí a tamto se musí... Také nám se může občas stát, že podlehneme tomuto pokušení.

Učitelé Zákona „podmaňují idejemi“ – pokračoval papež.

Ideologie podmaňují a svatý Pavel tady říká: »Vy pošetilí Galaťané! Kdo vás to uhranul?« Ti kdo hlásají ideologie, v nichž je všechno správně! Podmaňují si tím, že je všechno jasné! Pohleď však, že Boží zjevení není tak docela jasné. Boží zjevení se každý den objevuje víc a víc, neustále pokračuje. Je jasné? Ano! Naprosto jasné! Je to Bůh, ale my Jej máme objevovat cestou. A ti, kdo si myslí, že mají veškerou pravdu v rukou, nejsou pouhými ignoranty, Pavel je označuje za pošetilce, kteří se nechali uhranout.

Druhým postojem, na který papež poukázal, je „zarmucování Ducha svatého“, k čemuž dochází, „když nepřijímáme Jeho vnuknutí a nenecháme se Jím vést v křesťanském životě, když nedovolíme, aby nás Duch oslovil nikoli teologií Zákona, nýbrž svobodou ohledně toho, co máme dělat. Tak se stáváme vlažnými - vysvětlil - a upadáme do křesťanské průměrnosti, poněvadž Duch svatý v nás nemůže konat velké věci.“
A nakonec třetí postoj. Ten spočívá v tom, že se „otevřeme Duchu svatému a dovolíme, aby nás vedl vpřed. A to je to, co dělali apoštolové: odvaha Letnic. Ztratili strach a otevřeli se Duchu svatému. Pro porozumění a přijetí Ježíšových slov – řekl papež – je nezbytné otevřít se síle Ducha svatého. A když se nějaký muž či nějaká žena otevře Duchu svatému je jako plachetnice, která se nechá hnát vpřed a už se nezastaví. Je však třeba se modlit, abychom se Duchu svatému otevřeli.“

Můžeme si během dneška klást tyto otázky: Neignoruji Ducha svatého?Mám za to, že když jdu v neděli na mši a konám to i tamto, že to stačí? Není můj život polovičatý a vlažný? Nezarmucuji Ducha svatého, když nedovoluji, aby mne Jeho síla vedla vpřed, a neotevírám se? Anebo je můj život ustavičnou modlitbou za otevření Duchu svatému, aby mne vedl vpřed v radosti evangelia a dával mi chápat Ježíšovo pravé učení, které nepodmaňuje a nepůsobí pošetilost? A dává nám chápat, kde je naše slabost, která Jej zarmucuje; vede nás vpřed a druhým přináší Ježíšovo jméno, když učí cestě spásy. Kéž nás Pán obdaří touto milostí, abychom se otevřeli Duchu svatému a nestali se pošetilými, uhranutými lidmi, kteří zarmucují Ducha.

Končil papež František dnešní ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.