Arcibiskup Wenski: když stavíme zeď, musí v ní být také dveře

15.11.2016 

Američtí biskupové vybídli svého nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa k lidské politice vůči přistěhovalcům a uprchlíkům. Americký episkopát se sešel v Baltimore na svém pravidelném zasedání den po prezidentské volbě.

„Jsme připraveni spolupracovat s novou administrativou. Chceme nadále zajišťovat, aby uprchlíci byli lidsky přijímáni, aniž by tím utrpěla naše bezpečnost nebo naše základní hodnoty jako Američanů. Povinnost přijímat a chránit nově příchozí, zejména uprchlíky, je součástí našeho poslání pomáhat potřebným bližním,“ prohlásili američtí biskupové.

Katolická církev ve Spojených státech vytvořila celou řadu projektů na pomoc přistěhovalců. Čtyři z deseti tamních katolíků jsou latinskoamerického původu a v některých jižních diecézích tvoří dokonce většinu. Arcibiskup José Gomez z Los Angeles, kde 70% věřících tvoří Hispánci, před několika dny ve svém kázání utěšoval rodiny před strachem z deportací. Na druhou stranu miamský arcibiskup Thomas Wenski připomíná paralely s volbou Ronalda Reagana, která v 80. letech vyvolala paniku mezi komunitou přistěhovalců z Haity. Reaganova migrační reforma přinesla větší bezpečnost a zároveň dala příležitost legalizace některým skupinám migrantů, kteří vstoupili do země ilegálně. „Přišel čas nadechnout se a pokračovat v naší obhajobě,“ řekl arcibiskup Wenski. „Pokud jdeme stavět zeď, měli bychom také zajistit, aby v ní byly nějaké dveře,“ dodal.

Připomeňme, že Donald Trump vyvolal během své kampaně poplach v latinskoamerické komunitě svými výroky o okamžitém odsunu ilegálních přistěhovalců. Ve svém prvním oficiálním rozhovoru pro CBS nicméně bojovnou dikci velmi umírnil a mluvil už pouze o deportaci přistěhovalců s kriminální minulostí, jejichž počet odhadoval na dva až tři miliony. V té souvislosti stojí za zmínku, že právě tolik, totiž 2,5 milionu ilegálních přistěhovalců, vypověděla ze země od roku 2009 Obamova administrativa.

Kdo jsou migranti, kteří přicházejí do Spojených států a jakou cestu volí, na to jsme se zeptali Maurizio Ambrosini, který přednáší sociologii migrace na Milánské univerzitě a je ředitelem časopisu „Mondi Migranti“:

„Odhaduje se, že ilegálních přistěhovalců usazených ve Spojených státech, je zhruba 11 milionů. V souvislosti s ekonomickou krizí jich trochu ubylo. Většina z nich jsou Mexičané, milion je nezletilých. Jde často o studenty, kteří dospějí a náhle zjistí, že se musejí naučit žít jako ilegálové. Právě těm vycházela vstříc Obamova reforma. Na druhou stranu je třeba říci, že také za Obamy bylo deportováno mnoho neregulérních přistěhovalců, 300 – 400 tisíc ročně. Deportace tedy nevymyslel Trump. A podobně je tomu se zdí. Ta se začala stavět v době atentátu na newyorská dvojčata. Ze tří tisíc hraničních kilometrů je zhruba třetina chráněna nějakým typem bariéry. „Deportace“ přistěhovalců znamená, že imigranti přistižení bez řádných dokumentů, jsou vyzváni, aby opustili zemi nebo dojde k proceduře, při níž jsou ze země vypovězeni, tak ovšem riskují veto na návrat do Spojených států pro příštích deset let. Většina vypovězení se odehrává odesláním autobusem a rozhodně jde o méně komplikovanou proceduru než v Evropě. Přesto soudy Spojených států řeší 560 tisíc případů, kdy ilegální přistěhovalci odmítli reagovat na vypovězení – mají totiž právo na odvolání.“

Problém nelegálních přistěhovalců má však ještě jiné aspekty. Tvoří totiž polovinu pracovních sil v zemědělství na jihu Spojených států i v mnoha dalších sektorech, říká pro Vatikánský rozhlas italský sociolog Maurizio Ambrosini.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.