Papež František: kapitalismus zná filantropii, ale nikoli společenství

4.2.2017 

Papež František přijal ve vatikánské Aule Pavla VI. 1100 účastníků setkání pořádaného hnutím Fokoláre pro podnikatele zapojené do projektu „Ekonomika společenství“. Projekt inspirovaný sociálním učením církve a prvotními křesťanskými obcemi povstal z iniciativy Chiary Lubichové v 90. letech minulého století. Dnes sdružuje přes 800 podniků ve více než 40 zemích, včetně České republiky.

„Jsem rád, že vás mohu přivítat, jako představitele projektu, kterým mě už dlouho upřímně zajímá“ – řekl hned v úvodu papež František. Ekonomika a společenství jsou dnešní kulturou vnímány často jako protikladné koncepty. Když vnášíte do ekonomiky dobré zárodky společenství, zavádíte hlubokou změnu do způsobu vnímání a života podniku, zdůraznil František. Svou promluvu rozvrhl do tří bodů, ve kterých se věnoval roli peněz, chudobě a růstu projektu v budoucnosti.
Mnohokrát jsem mluvil o penězích jako o modle, řekl papež a připomněl, že prvním veřejným Ježíšovem činem podle Janova evangelia bylo vyhnání kupců z chrámu (Jan 2, 13-21). Jak tedy být obchodníky, které Ježíš nevyhání? – ptá se papež František:

„Peníze jsou důležité zejména, když se jich nedostává a závisí na nich jídlo, škola a budoucnost dětí. Stávají se však modlou, pokud se stávají cílem. Lakota není náhodou jednou z hlavních neřestí, je hříchem modloslužby, protože hromadění peněz jako takových se stává cílem jednání. Když kapitalismus činí z úsilí o zisk svůj jediný cíl, hrozí, že se stane modloslužebnou strukturou, jakousi formou kultu.“

Papež připomíná zbožštění hazardu, který ničí miliony rodin na světě. Připomíná, že spoléhání na peníze funguje jako náhražka věčného života a iluze překonání smrti. Nejlepším způsobem, jak neučinit z peněz modlu, je podělit se o ně s druhými, dodal „Když sdílíte a dáváte své zisky, činíte akt svrchovaně duchovní. Říkáte tak totiž penězům: nejste Bohem“- dodal František a obrátil pozornost k tématu chudoby.

„Kapitalismus – a nikdy to nebude zdůrazněno dostatečně – neustále produkuje ty odepsané lidi, o které chce pak pečovat. Hlavním etickým problémem tohoto kapitalismu je vytváření odepsaných, kteří jsou následně ukrýváni nebo opečováváni tak, aby nebyli na očích. Pro civilizaci je jednou z těžkých forem chudoby to, že už nedokáže vidět své chudé...
Letadla znečišťují atmosféru, ale za malý podíl z ceny letenky se vysazují stromy... Společnosti provozující hazard financují kampaně za léčbu patologických hráčů, které samy vytvořily. A až začnou zbojařské podniky financovat nemocnice pro děti zmrzačené jejich bombami, dosáhne tento systém svého vrcholu.
Pokud má být ekonomika společenství věrná svému charismatu, nesmí pouze pečovat o oběti, nýbrž budovat systém, kde je obětí stále méně a kde – pokud možno - už vůbec nejsou.“

Je nutné směřovat ke změně pravidel hry ekonomicko-sociálního systému. Nestačí následovat milosrdného Samaritána z evangelia – pokračoval papež František. Vybídl podnikatele, aby se snažili zasáhnout proti strukturám hříchu, které produkují jak lupiče, tak i oběti. Za vzor jim dal milosrdného otce, který v podobenství o marnotratném synu přijímá ty, kdo chybili.

V třetím bodu promluvil papež o budoucnosti hnutí Ekonomika společenství, které – jak řekl - je sice numericky velmi malé, vzhledem ke světovému kapitálu, nicméně ke změně života není zásadní počet. Důležité je, aby sůl neztratila chuť a kvas nepřišel o svou kvalitu – připomněl s odkazem na evangelijní podobenství papež František.

„Pokaždé, když lidé a národy, ba dokonce i církev, chtěly zachraňovat svět skrze početní nárůst, vyprodukovaly struktury moci zapomínající na chudé. Zachraňujme ekonomiku tak, že zůstaneme prostou solí a kvasem. Je to obtížná práce, protože v běhu času všechno pozbývá hodnotu. Co dělat, abychom nepřišli o aktivní princip, o »enzym« společenství? (...) Živý princip evangelia zůstává aktivní jedině tehdy, když ho darujeme. Pokud ho žárlivě držíme pouze pro sebe, zplesniví a umře. Ekonomika společenství bude mít budoucnost, pokud ji darujete všem a nezůstane pouze u vás »doma«. (...) Prvním darem, který podnikatel dává, je on sám. Vaše peníze, jakkoliv jsou důležité, jsou příliš málo. (...) Dnešní ekonomika, chudí a mladí lidé potřebují především vaši duši, vaše uctivé a pokorné bratrství, vaše odhodlání žít - a teprve potom vaše peníze.“

Kapitalismus zná filantropii, ale nikoliv společenství, dodal Svatý otec. Nejde o to dávat část svých příjmů jako drobky ze stolu. Avšak i pět chlebů a dvě ryby mohou nasytit zástupy, pokud jsou darováním celého našeho života, řekl papež František a dodal, že nedáváme-li všechno, v logice evangelia nikdy nedáváme dost. Na závěr povzbudil podnikatele z projektu Ekonomika společenství, aby pokračovali ve své cestě s odvahou, pokorou a radostí a popřál jim, aby byli nadále zrnem, solí a kvasem jiné ekonomiky, ekonomiky Království, kde se bohatí dokáží dělit o své bohatství a chudí jsou nazýváni blahoslavenými.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.