Duchovní příprava je prvořadá

10.10.2004 

Ze všech míst světa se pusťte na cestu do Kolína

?Také vy, drazí mladí, napodobte mudrce a ze všech míst světa se pusťte na ´cestu´ do Kolína.? Tato slova píše Jan Pavel II. mladým lidem celého světa. Jsou součástí jeho poselství, které bylo očekáváno a bylo zveřejněno koncem srpna. Jde vlastně o pozvánku papeže mladým lidem na příští světové setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem. A jakou roli hrají v poselství mudrci? Katedrála v Kolíně nad Rýnem je totiž zasvěcena svatým třem králům a dokonce se v ní nacházejí jejich ostatky. Setkání mladých lidí se tedy bude inspirovat biblickou událostí a hledáním, které tito muži museli podniknout, aby se s Ježíšem ? schovaným pod podobou malého dítěte ? setkali.

Papež dále pokračuje: ?Je důležité, nejen abyste se starali o praktickou organizaci Světového dne mládeže, ale je třeba, abyste na prvním místě pečovali o duchovní přípravu v atmosféře víry a naslouchání Božímu slovu.?

Ano, jedná se jistě o událost, která vyžaduje nesmírné organizační nasazení mnoha lidí, odborníků, kněží i samotných mladých animátorů. Například pro českou výpravu se počítá se 150 dobrovolníky a kolínští organizátoři shánějí 20.000 dobrovolníků. Bez těchto angažovaných dospělých i mladých lidí by se setkání nemohlo uskutečnit.

Organizace tak velkého setkání je opravdu náročná. Přesto však nesmíme ztratit ze zřetele, že na prvním místě jde o událost víry. Výsledek tedy bude záviset především na Boží milosti a na disponovanosti mladých účastníků pro vanutí Ducha Svatého, proto je třeba hodně se za setkání modlit.

Je pochopitelně žádoucí, aby se do procesu přípravy zapojili všichni: kněží, řeholnice, laici, staří i mladí. A to tím, že mladé lidi budou na setkání zvát, že jim vypomohou finančně a že se za setkání budou modlit. Všichni organizátoři tak významné události v životě církve, jakou bezesporu Světový den mládeže je, jsou každému, kdo se za setkání modlí, nesmírně vděčni. Oni mohou zcela konkrétně zakoušet, co to znamená, když Boží milost zhodnotí veškerou námahu, nejrůznější pocity nedostatečnosti a začne působit nevtíravě, a přesto přesvědčivě v životech mladých poutníků. Co všechno se pak děje v srdcích mladých lidí. Co krásného by nám mohly vyprávět zpovědnice. A tak jako na jedné straně je třeba námahy a potu, tak na druhé je třeba, aby existoval zástup neznámých bratří a sester, kteří v tichu své komůrky sepínají ruce k modlitbě za mladé poutníky, za zdar setkání a za velké vanutí Ducha Svatého.

Od vlastního setkání nás dělí necelý rok. Je to dost dlouhá doba na to, aby se mladí lidé duchovně soustředili na témata, která jim papež předkládá. Rád bych připomněl, že mezi základní styly Jana Pavla patří plánovité koncentrování se na konkrétní program pro celou církev. O svém tématu se pak zmiňuje při nejrůznějších příležitostech, a tak se mu neustálým připomínáním daří v životě i těch liknavých zdůrazňovat různé oblasti života podle víry. Letošní rok bude patřit eucharistii. Mottem Světového dne mládeže je biblická věta: ?Přišli jsme se mu poklonit.? (Mt 2,2) Není divu, že mladým lidem papež o eucharistii hovoří a vyzývá je, aby ve svém životě těžili z této přítomnosti Krista.

Další výzvou, se kterou se obrací na mladé, je povzbuzení k odvaze a rozhodnosti. Říká: ?Poslouchat Krista a uctívat ho přivádí k odvážným volbám, k často hrdinským rozhodnutím. Ježíš je náročný, protože chce naše skutečné štěstí. Volá některé lidi, aby zanechali všeho a následovali ho v kněžství nebo v zasvěceném životě. Kdo zaslechne toto pozvání, ať nemá strach odpovědět ?ano? a ať ho poslušně následuje. Ale kromě povolání k zvláštnímu zasvěcení je také povolání vlastní každému pokřtěnému člověku: i to je povolání k ?vysoké míře? běžného křesťanského života, která je vyjádřena ve svatosti.?

Důležitou částí poselství je i odstavec, který se věnuje současnému plíživému nebezpečí novodobé modloslužby. Setkáváme se s ní na každém kroku a je často ukazována jako něco zajímavého. Čelit jí a sloužit jedinému Bohu vyžaduje opět odvahu. Svatý otec píše: ?Bohužel jsou lidé, kteří hledají vyřešení problémů v náboženských praktikách neslučitelných s křesťanskou vírou. Pokušení věřit jednoduchým mýtům úspěchu a moci je silné; je nebezpečné souhlasit se zamlženými pojetími svatého, která představují Boha ve formě kosmické energie nebo jinými způsoby, které se neshodují s katolickým učením. Mladí, nevěřte lživým iluzím a pomíjivým módám, které nezřídka zanechávají tragické duchovní prázdno! Odmítejte vábení peněz, konzumismu a lstivého násilí, které někdy předkládají masmédia.?

Že jde o vážný soudobý problém a ne o naříkání starce, ukazují i ti, kdo se mládeží zaobírají systematicky. Český sociolog mládeže doc. Petr Sak konstatuje, že se mnozí komerčně orientovaní sexuologové jeví jako dealeři erotického průmyslu. Italský odborník prof. Riccardo Tonelli upozorňuje, že mladý člověk je otevřený k náboženské zkušenosti bez jasných hranic. Tato touha po smyslovém a duchovním prožitku láká mladého člověka vyzkoušet cokoliv, a tak se snadno otevírá nebezpečným praktikám. Nejen že se nechá ovládat pověrčivostí, ale snadno se zaplétá do esoteriky a magie. Také víra v reinkarnaci se stává lákavou. Tuto novodobou duchovní otevřenost využívá náboženství bez pravého Boha, náboženství postmoderního věku ?New Age?. Nezřídka je jeho motivací i finanční zisk. Tak se otevírá prostor nejen velkému subjektivismu, ale i novodobému otroctví falešných proroků. Pravý duchovní svět se pak často opět ztrácí v nedohlednu.

Ano, být dnes křesťanem vyžaduje odvahu. Není to populární, mnozí nechápou a čím dál tím více nás prožívání víry řadí k menšině ? do malého hloučku věrných z Izraele. Pro mladé lidi to ale bývá velice náročné, a přesto to mnozí dokáží.

Nebyl by to Jan Pavel II., kdyby se ke konci svého dialogu s mladými na ně neobrátil s velkou důvěrou a nepovzbuzoval je k odvážné evangelizaci. ?Drazí mladí, církev potřebuje pravé svědky pro novou evangelizaci: muže a ženy, jejichž život je proměněn setkáním s Ježíšem; muže a ženy schopné předat tuto zkušenost druhým. Církev potřebuje svaté. Pouze svatí mohou obnovit lidstvo.?

Jak bývá zvykem, Sekce pro mládež ČBK připravuje k poselství krátkou metodickou příručku. Ta poslouží kněžím a animátorům, aby s mladými poselství papeže rozjímali a diskutovali. Jen tehdy, když vychovatelé přijmou slova papeže jako první, se uskuteční ona duchovní příprava na srpnový Světový den mládeže, ke které papež mladé vyzývá.

P. Jan Balík

Jan Balík

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.