Pokračují přípravy papežovy cesty do Egypta

21.3.2017 

Jak informovala agentura Asia News, o nadcházejícím víkendu do Káhiry přijede vatikánská delegace, aby s delegací prezidenta El-Sisiho upřesnila program dubnové dvoudenní papežské cesty (28.-29.4.). František do Egyptské arabské republiky přijede jako druhý papež, sedmnáct let po návštěvě sv. Jana Pavla II. Sobotnímu ohlášení apoštolské cesty věnovaly pozornost všechny arabské deníky, avšak bez komentářů. Prezidentský palác naopak v oficiálním prohlášení potvrzuje, že „netrpělivě očekává papežovu návštěvu jako poselství míru, tolerance a dialogu v rámci celého lidstva a různých náboženství“. Prezident Abdel-Fattah El-Sisi, který do Vatikánu zavítal předloni (foto), ocenil „morální a duchovní velikost papeže Františka, stejně jako jeho odvážné postoje vůči některým mezinárodním otázkám“.

Podle sdělení mluvčího egyptské katolické církve, o. Rafica Greicheho, bude papežův program velmi intenzivní a spadá do velikonoční doby tradičně naplněné množstvím iniciativ, modlitebních setkání a oslav. Pravoslavné a katolické velikonoce se letos slaví ve stejný datum. V první den návštěvy se předpokládá setkání s prezidentem, pravoslavným koptským patriarchou a velkým imámem Al-Azhar. Uzavře jej ekumenická modlitbu za mučedníky, včetně obětí nedávného útoku na koptskou katedrálu sv. Marka (11.12.2016). Křesťané by uvítali, kdyby se konala právě v místě atentátu, ale prezidentská kancelář, které byla svěřena veškerá organizace návštěvy, to zatím z bezpečnostních důvodů nepovolila. Druhý den pobytu cele vyplní setkání s egyptskou koptskou katolickou církví – biskupy, kněžími, řeholníky a řeholnicemi i laiky – která zprávu o papežově návštěvě přijala s velikou radostí, uvedl emeritní biskup Gízy, mons. Antonios Aziz Mina:

“Papežova návštěva je pro nás požehnáním – jak pro církev, tak pro celý egyptský národ, který ji přijímá s velkým potěšením. Radujeme se, že papež František splnil naši touhu a přijede požehnat naší zemi. Jeho návštěva nám připomíná příjezd sv. Jana Pavla II. v roce 2000, roce velkého jubilea.“

Papež František přijíždí do země, jejíž obyvatelé v poslední době procházejí velikým utrpením…

“Celá naše oblast, nejenom Egypt, je těžce zkoušena. Přítomnost křesťanů je stále spojena se svědectvím kříže. Jinak ale křesťané prožívají tutéž situaci jako ostatní obyvatelé Egypta. Vyšli jsme z obtížného období a po dvou revolucích se snažíme postavit na nohy. Potřebujeme, aby nám svět pomáhal a podpořil nás. Jako křesťané nyní prožíváme velmi příhodný a dobrý okamžik, co se týče svobody bohoslužby a náboženství.“

Návštěva římského biskupa se nese rovněž ve znamení dialogu s islámem…

“Dialog s islámem pokračuje a bude pokračovat. Existuje silná vůle a touha, aby pokračoval, protože je nezbytný. Každé náboženství má svá dogmata, avšak věřící všech vyznání mezi sebou mohou mluvit a hledat cesty ke společnému soužití. Egypt byl odjakživa místem setkávání asijských, afrických a evropských národů. Naše společnost byla vždy kosmopolitní a přestože jsme nyní prošli obdobím extrémismu, musíme se vrátit ke svým kořenům mírumilovného národa, který si přeje dialog a klidné soužití.“

Co od papeže Františka očekáváte a co mu naopak chcete dát?

“Papež je jedinou silou tohoto světa, která hájí lidská práva a práva národů ve jménu Ježíše Krista, v Božím jménu. Čekáme, že v Egyptě vysloví toto zásadní poselství a bude se snažit národům této oblasti vštípit kulturu pokoje. Z naší strany papežovi děkujeme a vyjadřujeme vděčnost za ohledy vůči naší zemi a národu.“

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.