„Symfonie víry“ – kardinál Kurt Koch vzdává hold Benediktu XVI.

11.4.2017 

Co zůstane z pontifikátu Benedikta XVI. v učebnicích dějepisu? Starší forma římského ritu? Odsvětštění církve? Anebo abdikace? Nic z řečeného, nýbrž jediný pojem: „víra“, soudí švýcarský kuriální kardinál Kurt Koch(foto), který s Vatikánským rozhlasem rozmlouval pouhých několik dní před devadesátkou emeritního papeže.

“Domnívám se, že celek jeho teologie a pontifikátu je symfonií o prohloubení víry. Dokládají to encykliky – nejenom „Deus Caritas Est“, nýbrž také „Spe Salvi“ a konečně encyklika o víře, kterou převzal papež František, které poukazují na ústřední postavení víry, naděje, lásky. Zde nacházíme jádro veškeré teologie papeže Benedikta a Josepha Ratzingera.“

Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů před několika dny vystoupil při prezentaci sborníku k životnímu jubileu emeritního papeže a naznačil trojici klíčových slov, nezbytných k porozumění Benediktu XVI.

“Ano, jsou to pravda, láska a svoboda. Člověk touží po pravdě, hledá dobro a pravdu – avšak tato pravda není cosi subjektivního, nýbrž se konkrétně zjevila v Lásce. Boží pravda se ukázala v Ježíši z Nazareta a jeho lásce k lidem. A zde spočívá prvopočátek svobody – svobody zakládající se na pravdě a lásce. V podstatě vzato zde zaznívá symfonie o pravdě, lásce a svobodě, jejíž pomocí se můžeme pokusit převést velkolepé myšlení papeže Benedikta na tři stručné pojmy.“

Co by si měl člověk přečíst jako úvod do tohoto myšlení Josepha Ratzingera – Benedikta XVI.? Možná jeho „Úvod do křesťanství“ z časů tübingenské profesury, anebo triologii o Ježíši Nazaretském, kterou sepsal během pontifikátu?

“Úvod do křesťanství ještě dnes stojí za přečtení – vždy znovu nad ním žasnu. Jednou jsem toto dílo porovnal s Benediktovou první encyklikou „Deus Caritas Est“ a ze synopse vyplynula podobnost vět, až téměř do paralely ve větné stavbě, což poukazuje na zásadní kontinuitu. Pokud se ale někdo chce dostat ke skutečné podstatě teologického myšlení papeže Benedikta, doporučil bych spíše knihy o Ježíši Nazaretském. Napsal je totiž proto, aby lidem pomohl k přátelství s Ježíšem – a to je jádrem všeho.“

Benedikt XVI. je prvním papežem novověku, který dobrovolně odstoupil z úřadu. Také tato skutečnost činí cosi mimořádného z blížících se devadesátých narozenin, kde mezi gratulanty nebude chybět úřadující papež. Kardinál Koch pokračuje:

“Vlastně jsem si odjakživa myslel, že Benedikt XVI. bude první, který se vzdá úřadu, ačkoli načasování tohoto kroku mne samozřejmě velmi překvapilo. Když ale pohlédneme na celou jeho teologii, vážnost, s jakou mluví o svědomí, a opakované jednání na základě jeho pohnutek, dospějeme k tomu, že je to krajně svědomitý člověk. Jestliže pak takový člověk dojde k názoru, že svou úlohu nemůže vykonávat dle svědomí tak, aby se z ní zodpovídal Bohu, musí najít odvahu a zříci se jí. Myslím, že rysem papeže Benedikta je skutečnost, že nikdy nekladl do popředí sám sebe, nýbrž se plně stavěl do služby úřadu, kterým byl pověřen. Pokud výkon úřadu podle jeho přesvědčení nadále nebyl možný, stáhl se také jako člověk.“

Kardinál Koch – nejenom z titulu svého úřadu – vyzdvihuje také pravý ekumenismus Benedikta XVI. Joseph Ratzinger znal totiž příliš dobře Lutherovy spisy a osoby zapojené zejména do německé luterské církve, aby třeba při své návštěvě augustiniánského kláštera v Erfurtu mohl prohlásit, že svým hostitelům nepřináší žádné „ekumenické dary“.

“Mělo to důvod, který hned vysvětlil. Jak řekl, jde mu o setkání ve víře. Je nutné najít jednotu víry – ekumenismus není diplomacie či politika, nýbrž opětovné nalezení jednoty víry. V tomto smyslu jsem erfurtskou řeč vnímal jako cosi navýsost ryzího – byla to vlastně nejvyšší pocta Martinu Lutherovi, která kdy byla vyslovena v dějinách katolické církve! To se ale málo doceňuje. Jak řekl, největší dnešní ekumenickou výzvou je společně dosvědčovat Boží přítomnost v sekularizovaném světě, který se uzavřel nebesům. Také zde je tedy ústřední postavení Boha a Krista nejvlastnějším jádrem jeho ekumenického úsilí.“

Vatikán/Káhira. Patriarcha koptské pravoslavné církve, Teodor (Tawadros) II. dnes přijal vatikánskou delegaci, která mu kondolovala jménem papežů Františka a Benedikta v souvislosti s nedělními útoky na křesťanské kostely ve dvou egyptských městech. Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, kardinál Kurt Koch, apoštolský nuncius v Egyptě, arcibiskup Bruno Musarò, a osobní sekretář papeže Františka, o. Yoannis Lahzi Gaid, vyřídili patriarchovi Teodorovi pozdravy obou papežů a ujistili jej o jejich modlitbách za mučedníky z Tanty a Alexandrie.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.