Církev bez mučedníků vzbuzuje nedůvěru

23.5.2017 

Mnoho zasvěcených osob bylo pronásledováno, poněvadž poukazovalo na zesvětštění církve. Zlý duch preferuje církev vlažnou a nic neriskující – konstatoval papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty právě dva roky od beatifikace arcibiskupa Oskara Romera, arcibiskupa San Salvadoru, zavražděného tehdejším vojenským režimem proto, že pranýřoval násilí páchané na těch nejchudších.

Je třeba přejít od vlažného životního stylu k radostnému hlásání Ježíše – vybízel Petrův nástupce v homilii na čtení ze Skutků apoštolů (16,22-34), které popisuje epizodu ze života Pavla a Sily ve Filipech. Tito hlasatelé evangelia byli pronásledováni po úspěšném exorcismu nejmenované ženy, která o nich všude vykřikovala, že jsou „služebníky nejvyššího Boha“. Chválila je, avšak Pavel poznal, že je posedlá zlým duchem, a přikázal mu, aby z ní vyšel. „Pavel pochopil – komentoval papež František – že tudy cesta konverze nevede, protože by všechno bylo ponecháno netknuté. Nebyla by to Kristova církev, kdyby všichni souhlasili s jejím učením a nedocházelo by k žádné konverzi.“

„Toto se v dějinách církve opakuje, když je Boží lid v klidu, nic neriskuje anebo slouží ne idolům, nýbrž mondénnosti,“ vysvětloval dále papež. „Pán potom posílá proroky, kteří byli pronásledováni, protože byli nepohodlní jako Pavel. Ten pochopil léčku a vyhnal ducha, který ačkoli říkal pravdu, že totiž on a Sila jsou služebníky nejvyššího Boha, byl démonem vlažnosti, který církev činí vlažnou. Když někdo v církvi pranýřuje zesvětštění (mondénnost) – vyvozoval papež dále – bývá na něho pohlíženo skrz prsty a říká se o něm: »Takto to nejde, ať jde pryč!«.“

Vzpomínám si, že v mojí vlasti velmi mnoho mužů a žen, zasvěcených osob, dobrých a nikoli ideologů říkávalo: »Toto není Ježíšova církev...« a hned se o nich říkalo »To je komunista. Pryč s ním!« a byli vyháněni, pronásledováni. Pomysleme na blahoslaveného Romera. Co se s ním stalo, když řekl pravdu... A v dějinách církve bylo mnoho takových, také tady v Evropě. Proč? Protože zlý duch preferuje církev poklidnou a nic neriskující, církev věnující se obchodům, církev zpohodlněnou v pohodlí vlažnosti.

Dnešní pasáž ze Skutků apoštolů popisuje reakci pánů, jejichž služkou byla ona žena s věšteckým duchem. Rozzlobili se na Pavla a Silu, protože po vyhnání zlého ducha, přišli o své zisky z jejího věštění. „Zlý duch – komentoval papež – vstupuje vždycky skrz peněženku. Když je církev vlažná, poklidná, dokonale organizovaná a nemá problémy, pohleďte, kde se daří obchodům...“

Pavel a Sila jsou tedy pohnáni před soudce, kteří nařídí, aby z nich byly strhány šaty, byli zbiti pruty a uvrženi do žaláře. Uprostřed noci došlo k zemětřesení, dveře žaláře se otevřely a uvolnila se jim pouta. Žalářník, který myslel, že vězňové uprchli, si chtěl vzít život, ale Pavel se Silou jej zadrželi. On před nimi padl na kolena a ptal, co má dělat, aby došel spásy; nechal se od nich pokřtít, přivedl Pavla a Silu do svého domu, vymýval jim rány a »jásal nad tím, že on i celý jeho dům uvěřil v Boha«.

A toto je cesta našeho každodenního obrácení. Z mondénního způsobu života, který je poklidný, nic neriskuje, přiznává se ke katolictví, ale je vlažný, je třeba přejít k životu opravdového hlásání Ježíše Krista, k radosti z hlásání Krista. Přejít od religiosity, která si hledí zisků, k víře a vyznání: Ježíš je Pán.

Toto je zázrak, který působí Duch svatý, konstatoval papež, a vybídl k pozornému čtení této epizody ze Skutků apoštolů a k objevu, že Pán svoji církev vede vpřed skrze mučedníky.

Církev bez mučedníků vzbuzuje nedůvěru, církev, která nic neriskuje je nedůvěryhodná, církev, která má strach zvěstovat Ježíše Krista a vyhánět démony, idoly a i toho panovníka, kterým jsou peníze, taková církev není Ježíšovou církví. V dnešní vstupní modlitbě jsme prosili o milost a také děkovali Pánu za obnovenou radost, kterou nám Ježíš dává a prosili za její uchování. Církev ve Filipech byla obnovena a omlazena. Kéž jsme my všichni omlazeni a obráceni z vlažného života k radostnému hlásání, že Ježíš je Pán.

Končil papež František dnešní ranní kázání v Domě sv. Marty.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.