Papežské poselství ke Světovému dni chudých

13.6.2017 

Katolická církev bude letos poprvé slavit Světový den chudých, k němuž bylo dnes zveřejněno papežské poselství. Dokument nesoucí datum liturgické památky sv. Antonína z Padovy v tiskovém středisku Svatého stolce představil arcibiskup Rino Fisichella. Předseda Papežské rady pro novou evangelizaci byl zároveň hlavním organizátorem Roku milosrdenství, v jehož závěru Petrův nástupce vyhlásil konání tohoto Světového dne. Jak uvedl, stane se konkrétní připomínkou mimořádného Svatého roku, a to pokaždé o neděli před slavností Ježíše Krista Krále. „Bude to den, který pomůže komunitám i každému pokřtěnému uvažovat nad chudobou jakožto jádrem evangelia a nad tím, že dokud Lazar leží přede dveřmi našeho domu (srov. Lk 16,19-21), nebude moci nastat spravedlnost, ani sociální smír“, zdůraznil papež František.(Misericordia et misera).

“Do tohoto kontextu je tedy nutné včlenit Poselství k I. Světovému dni chudých, který se v celé církvi bude slavit 19. listopadu, na třicátou třetí neděli liturgického mezidobí. Jak Svatý otec připomíná, tento den připojí k jiným světovým dnům, ustaveným jeho předchůdci, výlučně evangelní doplňující prvek – tedy Ježíšovo zalíbení v chudých.“

„Nemilujme slovem, ale činem“ (srov. 1 Jan 4,7-16) – touto evangelistovou výzvou papež František uvozuje své poselství a upozorňuje na častý rozpor mezi skutky a konkrétní službou nejposlednějším na jedné straně a prázdnými slovy na druhé, pokračoval mons. Fisichella.

“Papež naléhá na to, aby chudí nebyli pouhými adresáty naší jednou týdně vykonávané dobrovolnické činnosti, či ještě méně náhodných gest dobré vůle, kterými chceme utišit svědomí. Tyto bezpochyby užitečné a platné zkušenosti by měly vést ke skutečnému setkání s chudými a vyvolat sdílení, které by se stalo životním stylem.“

Sdílením se také prověřuje ryzost naší modlitby, apoštolátu a obrácení, poznamenal předseda Papežské rady pro novou evangelizaci.

“Papež v poselství nezastírá, že zejména v naší době není lehké jasně definovat pravou chudobu. Mluví o tisíci tvářích chudoby, poznamenaných bolestí, vyřazováním, zvůlí, násilím, mučením a vězněním, válkou, odnímáním svobody a důstojnosti, nevzdělaností a analfabetismem, nedostatkem zdravotní péče a práce, obchodem s lidmi, otroctvím, vyhnanstvím a bídou, nucenou migrací. Chudoba má tvář mužů, žen a dětí zneužívaných z mrzkých zájmů a pošlapávaných zvrácenou logikou moci a peněz. Papež nám, stručně řečeno, předkládá „nelítostný a nehotový seznam“, který se stále rozšiřuje kvůli lačnosti několika jedinců a všeobecné lhostejnosti.“

Terapií na všechny tyto patologie je reciprocita setkání, během kterého chudý člověk poznává něhu a milosrdenství Boha prostřednictvím lidí, kteří chtějí v chudých poznat reálnou tvář Krista, což dobře vyjadřuje logo nového Světového dne chudých. Papež František v poselství vyzývá místní církve, aby pokračovaly v již existující službě chudým, a zejména v týdnu před Světovým dnem se pak zaměřily na „chvíle setkání, přátelství, solidarity a konkrétní pomoci“. Sám bude 19. listopadu sloužit ve Vatikánské bazilice mši svatou pro chudé a dobrovolníky, které bude předcházet modlitební bdění v římském kostele sv. Vavřince za hradbami.

PLNÉ ZNĚNÍ papežova POSELSTVÍ ke Dni chudých je ZDE

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.