To si manželství nezaslouží, reagují biskupové na dnešní hlasování Bundestagu

30.6.2017 

Svazky osob stejného pohlaví byly v Německu zrovnoprávněny s manželstvím – dnes dopoledne o tom rozhodl Německý spolkový sněm. Pro takzvané „manželství pro všechny“ hlasovalo 393 poslanců, 226 bylo proti (včetně spolkové kancléřky Merkelové) a čtyři se zdrželi hlasování. Pro otevření manželství lesbickým a homosexuálním párům se vyslovili také četní prominentní poslanci Křesťanskodemokratické unie (CDU), jejíž předsedkyně Angela Merkelová své členy vyzvala k hlasu podle vlastního svědomí, a nikoli v souladu se stranickým programem, který mimo jiné hlásá „posílení manželství a rodiny“.

„Mrzí mne, že zákonodárci zbavili pojem manželství jeho zásadního obsahu“, komentoval rozhodnutí biskup Heiner Koch, zodpovědný za rodinnou pastoraci, a s politováním poznamenal, že poslanci rezignovali na diferencované vnímání různých forem vztahů. „Rozdílnost však ještě neznamená diskriminaci“, uvedl berlínský arcibiskup a poukázal na pojetí manželství v německé ústavě, kde se jedná o podporu a ochranu muže a ženy, kteří jako otec a matka chtějí darovat život dětem. „Je žalostné, že právní institut manželství vstoupil do soukolí politických strategií. To si manželství opravdu nezasloužilo“, uzavírá v tiskovém prohlášení biskup Koch.

Rovněž předseda Německé biskupské konference, kardinál Reinhard Marx, zpochybnil ústavnost přijatého zákona a zdůraznil, že církev nyní bude ještě silněji hlásat životodárnou sílu katolického pojetí manželství, které zůstalo rozhodnutím Bundestagu nedotčeno. Rada německé evangelické církve naopak již před dnešním hlasováním přivítala zrovnoprávnění stejnopohlavních svazků s manželstvím a „skutečnost, že se lidem milujícím stejné pohlaví plně otevírá právní rámec, který zákonem chrání a podporuje jejich vzájemnou důvěru, spolehlivost a zodpovědnost“, čteme v jejím stanovisku.

Dodejme, že homosexuální dvojice v Německu mohou svůj životní svazek oficiálně zaregistrovat od roku 2001. Od té doby byly v mnoha oblastech postaveny naroveň manželským párům – kupříkladu v otázkách vyživovací povinnosti, dědictví a zvýhodněném odvodu daní. Právo na společnou a současnou adopci však bylo dosud homosexuálním dvojicím zapovězeno, zatímco byla povolena tzv. sukcesivní adopce, tedy jeden partner mohl následně adoptovat rodné či adoptované dítě druhého. Podle údajů Německého statistického úřadu žije v zemi 43 tisíc zaregistrovaných stejnopohlavních dvojic.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2023 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.