Lékaři pro Afriku: V kontextu války slavíme život

12.7.2017 

V jihosúdánském hlavním městě převzalo závěrečné diplomy dvacet posluchačů bakalářského oboru pro porodní asistenty, který v lokalitě Lui zorganizovala italská misijní organizace „Lékaři s Afrikou“ (Cuamm). Vatikánský rozhlas hovořil s ředitelem instituce, otcem Dantem Carrarou o studiu, které se vydařilo navzdory válce, hladu a bídě v nejmladším státě světa.

“Pro všechny to byla veliká radost. Jde o dvacet mladých lidí – dvanáct žen a osm mužů, kteří pocházejí z různých jihosúdánských regionů, patří k různým etnickým skupinám a mluví odlišnými jazyky a dialekty. Navštěvovali tříletý teoretický kurz a poté absolvovali také porodnickou praxi. Těší mne, že studenti dosáhli svého cíle, ale také fakt, že v zemi přibydou odborníci, kterých je zoufalý nedostatek. Na každých 20 tisíc porodů tu připadá jedna porodní asistentka! Navíc se vše vydařilo právě v Jižním Súdánu, kde trvá válka a stále hrozí hlad. Dvacet nových porodních asistentů tak vnáší naději do této atmosféry trvalého nebezpečí a strachu. V kontextu, kde život ztrácí cenu a ze všeho čiší smrt, je zásadní, že můžeme slavit život.“

„Jsme schopnější v porodnictví než v sebereklamě“, dočteme se na webových stránkách „Lékařů pro Afriku“, kteří, jak dodávají, již více než 65 let pečují o ty nejslabší, a nikoli o vlastní zviditelnění. Don Dante Carraro popisuje, jak se rozrostla jejich činnost právě v Jižním Súdánu, který je jednou ze sedmi subsaharských zemí, kde italská organizace působí.

“Výsledky jsou navzdory mnoha obtížím neuvěřitelné – v roce 2007, kdy jsme začali pracovat v Jižním Súdánu, jsme měli jedinou nemocnici v Yirol, dnes máme dalších 90 středisek. Tento nárůst dokazuje, že služba matkám nachází v zemi uznání. Naší prací se stáváme jakýmsi posledním článkem zdravotnického systému, vzhledem k tomu, že Jižní Súdán je obrovská země a mnozí lidé žijí v odlehlých zemědělských oblastech. Naším posláním je dostat se právě za nimi – nemocnice jsou důležité, ale stejně tak je důležité vycházet z nich, hledat potřebné, pochopit při pravidelných kontrolách na zdravotním středisku, zda bude žena potřebovat pomoc, aktivovat vazby. Díky tomu stále narůstá počet asistovaných porodů, které se stávají znamením života.“

Vysvětluje ředitel „Lékařů pro Afriku“.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.