Svatý stolec hostí dialog biskupů s politiky – o Evropě

17.10.2017 

Již za deset dní se do Vatikánu sjedou desítky evropských biskupů a politiků, aby na nejvyšší úrovni diskutovali o Evropě. Setkání nazvané (Re)thinking Europe v sobě spojuje dvě hlediska – jednak reflexi nad naším kontinentem, jednak přehodnocení a opětovné promyšlení základních výzev, které nyní stojí před projektem společné Evropy, započatým před šedesáti lety podpisem Římských úmluv. Podle organizátorů – Komise episkopátů Evropské unie (COMECE) a Svatého stolce – nepůjde o kongres, nýbrž o otevřenou a čestnou debatu v duchu motta Evropské unie „Sjednoceni v různosti“. Česká biskupská konference do Říma vysílá početnou delegaci, vedenou jejím generálním sekretářem Stanislavem Přibylem. Českou republiku dále zastoupí politici a diplomaté Alexandr Vondra, Ondřej Benešík, Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a filosof Jakub Jinek, člen Pracovní skupiny pro sociální otázky ČBK. Za delegaci evropských institucí se zúčastní Jiří Buriánek, generální sekretář Evropského výboru regionů. Dvoudenní jednání vyvrcholí papežskou audiencí v sobotu 28. října odpoledne. Francouzská redakce Vatikánského rozhlasu v této souvislosti požádala o rozhovor generálního sekretáře Komise evropských episkopátů – hovoří francouzský dominikán o. Olivier Poquillon:

“Spíše než o konferenci půjde o dialog – dialog mezi církví a politikou. Jak známo, dnes se tíhne k tomu tyto dvě reality oddělovat. Považovali jsme proto za důležité umožnit mužům a ženám, kteří se politicky angažují, debatu s evropskými biskupy – a to zejména vzhledem k současnému stavu Evropské unie, Brexitu, událostem v Katalánsku a na Ukrajině. Prvním důvodem je tedy dialog, protože Evropa je světadíl tvořený lidmi. Již vícekrát jsme zdůraznili, že z hlediska církve je Evropa mírovým projektem. Mír, jak nám připomíná jiný dominikán sv. Tomáš Akvinský, je zápas, avšak pozitivní, nikoli vyhraňující se proti škodlivým hodnotám. Církev se právě toto snaží připomenout. Vše, co se týká člověka, včetně obyvatel Evropské unie, se dnes rozhoduje na evropské úrovni, a teprve později na lokální a národní rovině. Ať se nám to líbí nebo ne, je třeba rozhodovat společně, v osmadvaceti. Pokusili jsme se tedy přivést politiky a biskupy k dialogu a naplnit tak maximu Evropské unie – „Jednota v různosti“.

Evropu však dnes dělí mnoho otázek – od migrace přes hospodářství po obranu. Jaké slovo církve by tedy mělo zaznít na setkání evropských biskupů s evropskými politiky?

“Znovu opakuji, že se církev nepokouší mluvit jednolitým hlasem, jako by tvořila jeden pluk. Také církev, stejně jako Evropská unie, se totiž zakládá na „jednotě v rozdílnosti“. Evropskou církví se rozumí 28 odlišných společenství, která se projevují svou kulturou, jazykem, národem. Mají ale někoho společného – Krista. Zásadním cílem tohoto setkání, na který upozornili Svatý otec a kardinál Marx, předseda Komise evropských episkopátů, je soustředit debatu na člověka, uvést opětovně člověka do středu veřejné politiky.“

Předesílá generální sekretář Komise evropských episkopátů k blížícímu se vrcholnému setkání církve a politiky (Re)thinking Europe, které ve dnech 27. – 29.10. hostí Svatý stolec.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.