Papež: Zvítězit nad dostředivou silou vlastních zájmů

24.11.2017 

Když odpovídáme Bohu, otevírají se před námi nečekané horizonty, říká papež František ve videoposelství pro italský Festival sociálního učení církve. Sedmý ročník této akce probíhá od 23. do 26. listopadu ve Veroně pod heslem „Věrnost a změna“. Na dnešní inauguraci vystoupil rovněž kardinál Luis Antonio Tagle, arcibiskup z Manily, který přednesl příspěvek o perspektivách Asie.
Papež si v úvodu svého poselství všímá „logického překvapení“, jaký vyvolává název akce vybízející uvažovat o věrnosti jako připravenosti ke změně. Připomíná v té souvislosti příslib, který dal Bůh Abrahamovi, když jej navzdory pokročilému věku vybídl, aby vyšel z domu svých otců:

„Abrahám musel podstoupit změnu, odejít, aby dostál věrnosti. Boží Slovo nám pomáhá rozlišovat dvě tváře změny: první je důvěra, naděje a otevřenost novému, druhou je nesnáz, kterou nám působí opouštění svých jistot a vycházení vstříc neznámému.“

Vždy je svůdnější zachovat známá slova a gesta, zůstat ve svém prostředí, než vyjít a zahájit něco nového, dodal Svatý otec a vybídl, abychom si položili otázku, co se děje, když zachováme věrnost Bohu a člověku:

„Když odpovíme Bohu, vždy dochází k zahájení určitého procesu. Stane se něco nevídaného a jsme vedeni k tomu, co jsme si neuměli představit (...) Věrnost člověku pak znamená vyjít ze sebe, abych se setkal s konkrétním člověkem, s jeho tváří, jeho potřebou něhy a milosrdenství, aby tak on mohl vyjít z anonymity, z existenciální periferie.“

Jak dodal papež František, věrnost člověku znamená otvírat oči a srdce ubohým, ale také těm, kdo nemají práci či jsou zraněni lhostejností a ekonomikou, která vyřazuje a zabíjí, nebo těm, kdo prchají před násilím a válkou.

„Věrnost člověku znamená zvítězit nad dostředivou silou vlastních zájmů, egoistických zájmů a vytvořit prostor zaujetí pro druhého, odmítnout pokušení k zoufalství a udržovat živý plamen naděje.“

Věrnost Bohu a věrnost člověku se tak setkávají v dynamickém pohybu, který nabývá podoby změny sebe samého i svého okolí. Změna je totiž ozdravující nejen tehdy, když se věci ukládají špatně, ale také tehdy, kdy všechno funguje dobře a jsme v pokušení usnout na vavřínech – zdůraznil papež v promluvě k účastníkům 7. festivalu věnovaného sociálnímu učení církve, který v těchto dnech probíhá ve Veroně.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.