Dětská nemocnice Bambin Gesú má kořeny v evangeliu

2.1.2018 

Papež František v pátek navštíví jedno ze čtyř římských pracovišť dětské nemocnice Bambin Gesú, kterou jako dobročinný špitál založila v polovině devatenáctého století (1869) šlechtická rodina Salviati a roku 1924 jej darovala Svatému stolci. Od té doby se pediatrická klinika s výzkumným ústavem vypracovala na jedno ze špičkových evropských zdravotnických zařízení, které ročně hospitalizuje téměř 30 tisíc pacientů, přijme 80 tisíc žadatelů v rámci dětské pohotovostní služby a ambulantně vyšetří půldruhého milionu dětí. „Papežova dětská nemocnice“ spolupracuje s mnoha zahraničními pracovišti – mimo jiné v Kambodži, Středoafrické republice, Jordánsku, Sýrii, Palestině, Gruzii, Rusku a Číně, vysvětluje pro naše mikrofony ředitelka, Mariella Enocová:

“Významný počin je také spolupráce s nemocnicí v Miami, se kterou vyvíjíme formační platformu, abychom se dostali do zemí, do kterých nelze pravidelně dojíždět a formovat místní lékaře. Takový typ spolupráce má zapotřebí právě Středoafrická republika a jiné země – jde tedy o pokus, jak uschopnit místní personál, aby co nejlépe léčil pacienty v tamních dětských nemocnicích. Když mne papež poslal do nemocnice v Bangui, nenašla jsem tam žádné lékaře. Nechtěla jsem tam ale posílat lékaře z Říma, nýbrž naopak přijmout místní zdravotníky a postupně je formovat. Myslím, že pouze takto pomáháme těmto zemím v růstu. V Číně nás požádali o spolupráci v oblasti vzácných genetických onemocnění a kardiochirurgie – máme dohodu s jednou nemocnicí z provincie Che-pej, jejíž lékaři přijíždějí k nám a dále absolvují dálkové vzdělávání. Totéž děláme v Gruzii a hlavně v Sýrii a Jordánsku. V Sýrii podporujeme formaci nové třídy mladých lékařů. V Jordánsku máme středisko neuropsychiatrické rehabilitace a neuromotoriky. Musím říci, že spolupráce se nadále rozšiřuje, protože nám telefonují skoro ze všech zemí…“

Více než desetinu vašich pacientů – konkrétně 13,5 procenta – tvoří cizinci. Jsou to jednak děti přistěhovalců, žijících v Itálii, jednak občané zahraničních zemí, kteří se přijeli léčit do Říma…

“Myslím, že je to jedinečný způsob, jak vyslovit, že naše nemocnice má kořeny v evangeliu. Nikdo u nás není odsouzen k odpisu – přijíždějí všichni, pro které existuje možnost naděje. Je jich opravdu hodně, protože potřeby jsou tu rozsáhlé, a čím více se o věci mluví, tím silnější je zájem. Včera například přijeli dva pacienti ze Sýrie s rozsáhlými popáleninami z padesáti, šedesáti procent. Velkou odezvu vzbudily dva nedávné případy oddělení siamských dvojčat – jeden pár pocházel z vesnice v Burundi, kde italská dobrovolnice našla dvojčata, která by jinak zemřela. Druhý případ je z Alžírska a operaci zde umožnili rodiče, kteří vyhlásili sbírku. Naše nemocnice musí vědecky růst, ale zejména má léčit, a to pokud možno každého.“

Uvedla ředitelka dětské nemocnice Svatého stolce, Mariella Enocová.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.