Papež: Církev, úřad a eucharistie budou klíčová témata ekumenického dialogu

25.1.2018 

Otázka povahy církve je prioritním ekumenickým tématem, kterým se v budoucnu zamýšlíme zabývat, prohlásil papež František při dnešní audienci pro delegaci finské luteránské církve, vedenou biskupem jihofinského města Espoo. Římský biskup ji jako každoročně přijal v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů a v souvislosti s památkou sv. Jindřicha Uppsalského, mučedníka a apoštola Finska. V úvodu setkání se ve vzpomínkách vrátil ke společné připomínce reformace v loňském roce, která, jak řekl, posílila společenství mezi luterány, katolíky a jejich ekumenickými partnery.

“A to protože nebyla cílovým, nýbrž výchozím bodem ekumenického hledání plné a viditelné jednoty, které se uskutečňuje ve trojím znamení vděčnosti, pokání a naděje. Všechny tři jsou nepostradatelné, pokud skutečně chceme ozdravit svou paměť. Není náhodou, že se naše úsilí zaměřuje na studium prioritní ekumenické otázky, nad kterou se chceme v budoucnu zamýšlet a kterou je povaha církve.“

Společná připomínka reformace nenesla stopy ostrých debat ani minulých konfliktů, poznamenal dále papež. Pochopili jsme totiž, že ve světě, kde křesťanství ztrácí důvěryhodnost, máme společně a v obnovené síle vyznat Trojjediného Boha. Římský biskup poté poděkoval finské komisi pro katolicko-luteránský dialog za nový dokument, nazvaný „Rostoucí společenství. Prohlášení o církvi, eucharistii a (církevním) úřadě“.

“V těchto klíčových pojmech lze zahlédnout rozhodující témata, kolem kterých se může a bude muset rozvíjet ekumenický dialog. Po shodě, kterou luteráci a katolíci dosáhli v zásadních otázkách, týkajících se učení o ospravedlnění, je nezbytně nutné, aby ekleziologický dopad této shody byl na pořadu dne v ekumenickém dialogu.“

Naše ekumenická služba dnešní rozsáhle sekularizované společnosti spočívá v tom, že svědčíme o přítomnosti živého Boha, který není jakýmkoli Bohem, nýbrž Tím, který nám zjevil svou konkrétní tvář v člověku Ježíši Nazaretském.

“Vzhledem k tomu, že jsou dnes luteráni a katolíci schopni vyznat ústřednost otázky Boha, bylo možné uskutečnit ekumenickou připomínku reformace, a to nikoli v ryze pragmatickém smyslu, nýbrž v hluboké víře v ukřižovaného a zmrtvýchvstalého Krista, o kterém nyní můžeme společně svědčit. Vzali jsme tím na sebe velikou ekumenickou odpovědnost.“

Zdůraznil papež František. V závěru připomenul motto letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů, kterým jsou slova druhé knihy Mojžíšovy „Tvá pravice, Hospodine, velkolepá v síle (15,6). Upomínají na mnohé potřeby lidí po celém světě, za kterými mají křesťané vycházet do terénu, spojeni týmž ekumenickým úsilím. Prosme proto pokorně Pána, abychom se jeho milostí stávali nástrojem jeho pokoje, loučil se římský biskup se zástupci finské luteránské církve.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.