Papež se setkal se členy Italského Červeného kříže

27.1.2018 

Svatý otec se dnes ve vatikánské aule Pavla VI. setkal se šesti tisíci členy Italského Červeného kříže. Tato humanitární společnost, jak se sama nazývá, má za cíl „předcházet a zmírňovat utrpení“, a vznikla v důsledku válek, které počínaje těmi napoleonskými ve stále masovějším měřítku začaly zmítat Evropou počátkem 19. století a které na svých bojištích zanechávaly masy zraněných, na jejichž ošetření nestačily tehdejší zdravotnické struktury. Vznikla roku 1864 v kontextu první Ženevské úmluvy, kterou bylo stanoveno první novodobé mezinárodní válečné právo, pravidla zacházení se zraněnými a zajatci. Hlavními principy Červeného kříže jsou: humanita, nestrannost, neutralita, nezávislost, dobrovolnost, jednota a světovost.

Členové italské pobočky tohoto hnutí připravili papeži vřelé přijetí. Svatý otec jim vyslovil uznání a poděkoval za jejich činnnost v různých životních situacích, zejména za pomoc poskytovanou obyvatelstvu během přírodních pohrom, ale také migrantům, kteří se vydávají po moři k italským břehům.

Vaše přítomnost po boku imigrantů je prorockým znamením. Řekl jsem prorockým znamením a prorok – řečeno mluvou, která je srozumitelná všem – je tím, kdo „předhazuje“ způsobem svého života, službou i slovy. Předhazuje, probouzí a také pohlavkuje sociální sobectví, egoismus společnosti. Probouzí to nejlepší, co je v srdci! Pohlavky však dávejte slovem a svědectvím, nikoli rukou!

Dodal s úsměvem papež František, který pak připomněl postavu milosrdného Samaritána a věnoval třem ze zmíněných principů, které Italský Červený kříž sdílí s Mezinárodním hnutím Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Skartační kultura, která je dnes tak rozšířená, je anonymní, nezávazná a postrádá tváře. Pečuje pouze o některé a vylučuje mnohé jiné. Princip humanity znamená prosazovat smýšlení zakořeněné v hodnotě každé lidské bytosti a klást do středu sociálního života nikoli ekonomické zájmy, nýbrž péči o lidi. Středem nejsou peníze, nýbrž lidé.

Nestrannost – pokračoval papež – spočívá v tom, že dobročinnost nečiní rozdíly mezi národností, rasou, náboženským vyznáním, třídou či politickým názorem. Třetí princip – neutralita – znamená nestát na žádné straně konfliktu a kontroverzí, ať politických, rasových či náboženských.

Vy však máte politiku. Jaká je vaše politická strana? Váš předseda to řekl: jste politickou stranou těch nejpotřebnějších, těch, kteří jsou v největší nouzi.

Řekl mimo jiné Petrův nástupce na dopolední audienci Italského Červeného kříže.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.