Vězni z nejstarší římské věznice očekávají papeže

23.3.2018 

Vatikán. Na Zelený čtvrtek, 29. března, papež František navštíví římskou mužskou věznici Regina Coeli, aby zde mší svatou na památku Večeře Páně zahájil velikonoční triduum. Římský biskup nejprve na tamní ošetřovně pozdraví nemocné vězně a poté bude sloužit liturgii v centrálním prostoru věznice, který tvoří krytý pavilón okrouhlého půdorysu (zvaný příznačně „rotunda“). Na závěr se setká s některými vězni osmého oddělení, kteří spáchali těžké zločiny a odpykávají si trest pod trvalým dozorem. Svatý otec tak počtvrté za pět let svého pontifikátu zvolil věznici jako místo, kde připomene poslední Kristovy chvíle s apoštoly v jeruzalémském večeřadle. Také tentokrát, obdobně jako ve věznicích Casal del Marmo, Rebibbia a Paliano, se vše odehraje v naprostém soukromí, tedy bez přítomnosti televizních kamer a jiných sdělovacích prostředků. Vatikánský rozhlas hovořil s vězeňským kaplanem v Regina Coeli, donem Vittoriem Tranim, který přibližuje očekávání vězňů.

Pokaždé je to něco mimořádného. Zejména pak u tohoto papeže, ke kterému si vězni vytvořili zvláštní feeling a považují ho za výjimečnou osobnost. Očekávají ho s velkými sympatiemi, radostí a také uspokojením z toho, že zamíří právě sem. Věznice byla postavena podle vzoru Panopticonu, je tedy uspořádána do kruhu a na ústřední prostranství dohlédnou vězni z většiny oddělení. Eucharistie se tedy bude moci účastnit poměrně velký počet vězňů, kteří budou hledět přímo na papeže.“

Budova římské věznice, která je dnes v samém centru Říma, původně patřila bosým karmelitkám. Po anexi papežského státu italským královstvím se v letech 1870 až 1890 změnila ve věznici. Podle údajů italského ministerstva spravedlnosti (z loňského roku) si v ní trest odpykává 906 mužů, tedy zhruba o třetinu více, než povoluje kapacita objektu. Dohlíží na ně 400 strážců, ačkoli standard italské vězeňské služby by jich předpokládal o dvě stě více. Před papežem Františkem navštívili věznici Regina Coeli jeho předchůdci Jan XXIII., Pavel VI. a Jan Pavel II. Již o vánocích roku 1951 nicméně Pius XII. adresoval radioposelství všem vězňům na světě a ujistil je o blízkosti církve.

„Vzpomínám, jak Jan Pavel II. v roce 2000 vězňům řekl větu, která se mi vryla do paměti, ale myslím, že jim ještě více: „Drazí synové, drazí bratři, čas ve vězení je časem Božím jako kdekoli jinde. Nepodléhejte proto této realitě, nýbrž pozvedněte hlavu a upřete pohled dál. Tento čas se může stát časem obrácení, modlitby a opětovného nabytí důstojnosti“. Nynější papež, když přijal nás, vězeňské kaplany, pronesl slova, která si často opakujeme: „Pamatujte si, že když zavřete dveře své cely, vězte, že uvnitř je kromě vás také Kristus. Zůstává s vámi“. Setkání s papežem bude příležitostí, jak mu poděkovat za sílu, kterou tlumočí, nejen slovem, ale postojem velké úcty k lidem, kteří se ocitli v této životní situaci.“

uvedl kaplan římské věznice Regina Coeli, kde papež František zahájí velikonoční triduum.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.