Papež k účastníkům konference o regenerativní medicíně

28.4.2018 

Vatikán. Papež František přijal účastníky mezinárodní konference o regenerativní medicíně pořádané v těchto dnech Papežskou radou pro kulturu a nadací Stem for Life. V aule Pavla VI. se shromáždilo 700 odborníků tohoto poměrně nového oboru biomedicíny zaměřeného na procesy tvorby, inženýrství a regenerace lidských tkání a orgánů za účelem obnovy nebo dosažení jejich normálních funkcí. Svatý otec ve své promluvě uvedl, že církev chválí každou badatelskou snahu směřující k péči o nemocné a trpící, ale připomněl slovy Jana Pavla II., že i v této oblasti „ne všechno, co je možné technicky, je přípustné také eticky“.

„Když vidím představitele různých kultur, společností a náboženských vyznání, jak spojují své síly, společnou reflexi a nasazení ve prospěch trpících, těší mne to, protože člověk je místem setkání a jednoty. Tváří v tvář problémům lidského utrpení je nezbytné umět vytvářet soulad mezi lidmi a institucemi také překonáváním předsudků ve snaze kultivovat a posilovat péči o nemocné.“

Papež se pozastavil zvláště u otázky prevence, která spočívá v „prozíravém chápání lidské bytosti a jejího životní prostředí“, jakož i „vyvážené kultury“ – strava, fyzická aktivita a včasná diagnostika totiž snižují zdravotní rizika. Papež poukázal na péči o děti a mladé lidi, kteří jsou nezřídka vystaveni onemocněním, která souvisejí s radikálními proměnami moderní civilizace“, a vlivu kouření, alkoholu a přítomnosti toxických látek v ovzduší, vodě i půdě.

Toto však vyžaduje globální a konstatní snahu, kterou nelze delegovat na společenské a vládní instituce, nýbrž je nezbytné nasazení každého. Je tedy naléhavě nezbytné přičinit se u všech o větší vnímavost, pokud jde o kulturu prevence, což je první krok péče o zdraví.“

Také vědecké bádání umožňuje činit velké kroky vpřed - pokračoval papež.

V tomto kontextu je zapotřebí přičinit se také o růst našeho vědomí etické odpovědnosti ve vztahu k člověčenství i životnímu prostředí. Církev chválí každou badatelskou snahu směřující k péči o nemocné a trpící, ale připomíná také jednu z hlavních zásad, že »ne všechno, co je možné technicky, je přípustné také eticky«.“

­Řekl mimo jiné papež František účastníkům sympozia o regenerativní medicíně.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.